Stavba dvou nových bloků jaderné elektrárny Dukovany čelí nejistotě, která by mohla mít vážné ekonomické dopady. Prezident Petr Pavel na konferenci reVize Česka varoval, že pokud dojde k odkladu či dokonce zmrazení projektu, hrozí nejen miliardové škody, ale i nedostatek elektřiny v zemi. Bez stabilního přísunu energie za přijatelné ceny podle něj nebude možný další hospodářský růst.
Blokace tendru a spor o Dukovany
Výběrové řízení na stavbu Dukovan vyhrála korejská společnost KHNP, avšak podpis smlouvy zablokovalo předběžné opatření Krajského soudu v Brně, které iniciovala francouzská společnost EDF. Ta v tendru neuspěla a její výhrady zamítl i antimonopolní úřad.
Podle prezidenta Pavla se do sporu zapojila nejen EDF, ale i celá Francie. Evropská komise nyní přezkoumává, zda KHNP nečerpá nepovolené státní subvence.
Česko musí zajistit energetickou stabilitu
Pavel na konferenci zdůraznil, že Česká republika se nemůže spoléhat na dodávky elektřiny ze zahraničí. Upozornil, že neexistuje celoevropská debata o kombinaci výroby a spotřeby energie, která by umožnila přesun elektřiny mezi státy podle potřeby.
Podporuje proto rozvoj malých modulárních reaktorů (SMR), které by mohly posílit domácí výrobu elektřiny a zároveň znamenat růstový impulz pro český průmysl.
V souvislosti s státní energetickou koncepcí Pavel upozornil, že v Česku zatím není dostatečný rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Ty by měly do roku 2030 pokrývat 30 % produkce elektřiny a doplňovat výkon jaderných elektráren.
Čekání na levnější energie
Nejen průmysl, ale i domácnosti očekávají stabilnější ceny elektřiny. Po období vysokých cen energií je klíčové zajistit dostupnou a cenově přijatelnou elektřinu. Pavel varoval, že pokud nebude energetická strategie efektivně nastavena, může to vést k růstové stagnaci.