Terezín, 2. května 2025 – V pátek 2. května se v 11 hodin dopoledne uskutečnil v Malé pevnosti v Terezíně pietní akt k uctění památky 51 mladých mužů a žen, převážně členů protifašistické odbojové organizace Předvoj, kteří byli na tomto místě popraveni dne 2. května 1945, pouhé tři dny před koncem druhé světové války.
Vzpomínkové události se zúčastnila řada významných osobností veřejného života, včetně bývalého prezidenta České republiky Miloše Zemana, který pronesl projev.
Pietní akt uspořádal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) ve spolupráci s Krajským výborem KSČM Ústeckého kraje, Československým svazem protifašistických bojovníků (ČSSPB), Vojenským sdružením rehabilitovaných Armády ČR a Nadačním fondem Euro – Solidarita BOHEMIA.
Kulturní část programu obohatila operní pěvkyně Michaela Katráková, která zazpívala českou státní hymnu a dojemnou píseň Karla Hašlera Plují mraky do daleka, napsanou v koncentračním táboře Mauthausen.
Mezi řečníky vystoupili mimo jiné: předseda SPD Tomio Okamura, předseda hnutí PRO Jiří Rajchl, poslanci Parlamentu ČR Jiří Kobza, Jaroslav Foldyna a Zdeněk Kettner. Za Komunistickou stranu Čech a Moravy promluvili 1. místopředseda Petr Šimůnek, místopředseda Milan Krajča, Vladimír Chaloupka a předseda Ústřední rozhodčí komise KSČM Jaroslav Komínek. Zúčastnil se i zástupce koalice STAČILO! v Ústeckém kraji.
Za stranu Trikolora se akce zúčastnil místopředseda Josef Sláma. Čestnou účast zastupoval rovněž předseda ÚV ČSBS Jaroslav Vodička, 1. místopředseda Matěj Drbohlav, místopředseda Emil Kulfánek a přeživší z terezínského ghetta Vilém Janouch. Přítomni byli také zástupci města Terezín, Evangelické církve bratrské a dalších organizací.
Odbojová organizace Předvoj, tvořená zejména mladými lidmi s komunistickým zaměřením, působila v letech 1943–1945. V období Protektorátu Böhmen und Mähren se její členové scházeli v Evangelickém sboru na pražském Smíchově.
Pietní akt připomněl nejen tragický konec členů Předvoje, ale i širší kontext utrpení spojeného s nacistickou perzekucí. Malá pevnost Terezín sloužila jako policejní věznice gestapa, kterou za dobu okupace prošlo přes 32 000 osob. Přes 2 600 z nich zde zahynulo v důsledku poprav, nelidských podmínek a epidemií. Dalších téměř 5 500 obětí nepřežilo deportace do jiných káznic a koncentračních táborů.
V samotném městě Terezín vzniklo v listopadu 1941 židovské ghetto, které sloužilo jako sběrný a průchozí tábor v rámci nacistického „konečného řešení židovské otázky“. Deportováno do něj bylo na 140 000 Židů, z nichž více než 87 000 bylo následně posláno do vyhlazovacích táborů. Osvobození se dožilo méně než 3 800 osob. V důsledku hladu, nemocí a teroru zde zemřely desítky tisíc lidí. V závěru války dorazilo do ghetta dalších 15 500 vězňů z jiných koncentračních táborů. Celkový počet obětí v terezínském ghettu v letech 1941–1945 se blíží 35 000.
Pietní vzpomínka tak byla nejen připomenutím hrůz minulosti, ale i výzvou k uchování historické paměti pro další generace.
Zdroj : Památník Terezín