V klášterním kostele v Sokolově a následně v Císařských lázních v Karlových Varech se v prvním listopadovém týdnu konaly dvě slavnostní ceremonie, při nichž byli oceněni dárci krve z celého Karlovarského kraje. Český červený kříž předal Zlaté kříže II. a III. stupně celkem 125 lidem, kteří dlouhodobě a nezištně pomáhají zachraňovat životy. Ocenění se zúčastnila i hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, která při této příležitosti naposledy oblékla hejtmanský řetěz.
Krev, kterou nelze koupit
V pondělí 3. listopadu se slavnostní akt konal v klášterním kostele sv. Antonína Paduánského v Sokolově, kde bylo oceněno 67 dárců. O den později se ceremoniál přesunul do Císařských lázní v Karlových Varech, kde si ocenění převzalo dalších 58 dárců, včetně těch z Chebska. Všichni ocenění obdrželi Zlaté kříže II. a III. stupně za 80 a více, respektive 120 a více odběrů.
„Dnes neoslavujeme jen počet odběrů a udělené Zlaté kříže, ale především odvahu pomáhat druhým. Krev je něco, co se nedá koupit, vyrobit ani nahradit, dá se jen darovat,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Ve svém projevu připomněla, že Karlovarský kraj stále nemá dostatek aktivních dárců krve, a vyzvala veřejnost k větší solidaritě.
Slavnostní atmosféra i lidské příběhy
Ceremoniály měly důstojnou a vřelou atmosféru, kterou umocnilo hudební vystoupení zpěvačky Heleny Tašnerové. Kromě pamětních listů a drobných dárků od Karlovarského kraje si dárci odnesli především poděkování za pomoc, která má doslova cenu života. Mnozí z nich darují krev desítky let, bez nároku na odměnu, jen s vědomím, že jejich čin může rozhodnout o přežití jiného člověka.
Tichá hrdinství, která si zaslouží pozornost
Ocenění Zlatým křížem není jen formální poctou. Je připomínkou, že skutečné hrdinství se často odehrává tiše, bez kamer a potlesku. V době, kdy se veřejná pozornost soustředí na konflikty a krize, je důležité nezapomínat na ty, kteří nezištně pomáhají. Dárci krve v Karlovarském kraji jsou živým důkazem, že solidarita a lidskost mají stále své místo — a že krev, kterou nelze koupit, je tím nejcennějším darem.
Foto: Karlovarský kraj




















