Česko má nejdražší elektřinu v EU: Proč platíme víc, než bychom měli?

Podle statistik Eurostatu zůstává Česká republika i ve druhém pololetí loňského roku zemí s nejdražší elektřinou pro domácnosti v rámci EU, pokud vezmeme v úvahu standard kupní síly (PPS). Česko se umístilo na prvním místě s 41 PPS za 100 kWh, následované Kyprem (35,70 PPS) a Německem (35,23 PPS).

Kromě vysokých cen elektřiny Česko zaznamenalo druhý nejvyšší meziroční nárůst, konkrétně o 11,8 %, přičemž nejvíce zdražila elektřina v Portugalsku (o 14,7 %). Hlavním důvodem zdražování jsou rostoucí náklady na provoz sítí a postupné ukončování daňových zvýhodnění.

Pokud srovnáme ceny elektřiny v eurech, nejvíce za 100 kWh zaplatí Němci (39,43 eur), následovaní Dánskem (37,63 eur) a Irskem (36,99 eur).

Česko má jednu z nejdražších elektřin v EU, přestože disponuje stabilní energetickou infrastrukturou, včetně jaderné elektrárny. Klíčovým faktorem vysokých cen je prodej elektřiny na lipské burze, kde se cena odvíjí od mezinárodních tržních podmínek, nikoli od skutečných výrobních nákladů v Česku.

V některých evropských zemích, například Maďarsku či Maltě, jsou ceny elektřiny výrazně nižší, protože jejich vlády aktivně regulují domácí trh, což umožňuje stabilnější ceny pro občany. Česká republika naopak podléhá spekulativnímu trhu, kde jsou ceny vystaveny výkyvům globálních faktorů, i když místní výroba zůstává relativně stabilní.

Dalším problémem je postupné ukončování různých daňových úlev a státních kompenzací, které dříve pomáhaly tlumit dopady zdražování na domácnosti. Toto opatření vede k tomu, že konečné účty za elektřinu nepřirozeně rostou, aniž by za tím stála vyšší výrobní cena energie.

 

Proč je elektřina v Česku tak drahá?
Elektřina v Česku je dražší, než by měla být, protože její cena se odvíjí od burzy, a ne od skutečných nákladů na výrobu. Česká republika přitom disponuje jadernou elektrárnou, která by měla zaručovat stabilní dodávky energie za přijatelnou cenu. Místo toho však prodává vlastní energii na lipské burze, kde se její cena uměle navyšuje na základě spekulací a poptávky z jiných zemí.

Není důvod, aby české domácnosti platily jednu z nejvyšších cen elektřiny v EU, když mají dostatečné vlastní zdroje. Tento systém je nevýhodný pro občany, protože místo férové cenové politiky se orientuje na maximalizaci zisku pro obchodníky.

Pokud chce Česká republika ochránit domácnosti před neúměrným zdražováním, musí přehodnotit své energetické strategie, například omezit závislost na burzovním obchodování a zajistit stabilní domácí ceny. Energetická politika by měla sloužit občanům, ne spekulantům.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.