Každoročně se poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, stává důvodem k oslavám spojeným s pálením čarodějnic a setkáním u táboráků. I když lidé tráví večer plný ohňů a zábavy, hasiči každoročně čelí zvýšenému počtu zásahů a požárům způsobeným neopatrným zacházením s ohněm. Proto je důležité si uvědomit, že s touto tradiční akcí je spojena i nutnost dodržování bezpečnostních opatření.
Pokud plánujete rozdělání rekreačního ohně, doporučuje se využit online evidenci pálení prostřednictvím speciálního formuláře. Tento postup pomůže zajistit, že případné požáry budou správně vyhodnoceny. Odborníci z operačního a informačního střediska budou moci ověřit, zda jde o předem nahlášenou akci, či o skutečný požár.
Dalším důležitým aspektem je spalování biologického materiálu. Do března 2025 bylo možné spalovat rostlinný odpad podle pravidel stanovených jednotlivými obcemi, avšak od 1. března 2025 platí nové nařízení: spalování biologického odpadu je zakázáno. Povolení se vztahuje pouze na čistý a suchý rostlinný materiál, zatímco mokré listí, čerstvé větve nebo vlhká tráva musí být ekologicky likvidována – ať už kompostováním, v kontajneru na bioodpad nebo odevzdáním ve sběrném dvoře.
Pokud se chystáte na pálení čarodějnic, dodržujte následující pravidla pro bezpečné rozdělávání ohně:
Umístění ohniště – Vyberte místo minimálně 50 m od okraje lesa a 100 m od stohů a budov.
Údržba okolí – Očistěte prostor kolem ohniště od hořlavého materiálu a obklopte ho nehořlavými materiály.
Stabilní konstrukce – Zajistěte, aby byl ohňostroj stabilní a nehrozilo převrácení.
Bezpečné zapálení – Oheň nezapalujte pomocí hořlavin, jako je benzín, nebojte se chránit.
Pozor na počasí – Nepokoušejte se rozdělat oheň při silném větru nebo za sucha.
Dohled a bezpečnost – Oheň vždy hlídejte, nenechávejte u něj děti samotné a vyhýbejte se přeskakování ohně.
Hasicí prostředky – Mějte po ruce vodu, písek nebo zeminu na uhašení.
Důkladné uhašení – Oheň pečlivě uhaste a nezapomeňte místo opustit až po úplném dohoření.
Hasiči doporučují zúčastnit se organizovaných akcí, kde je bezpečnost při rozdělávání ohňů zajištěna. Oheň by měl být vždy zapalován dospělými a je důležité, aby někdo starší 18 let byl přítomen po celou dobu.
Užijte si tradiční pálení čarodějnic, ale nezapomínejte na bezpečnost — jak pro sebe, tak pro své okolí. Buďte zodpovědní a užijte si opožděný svátek s ohněm a přáteli!
Foto: Karlovarský kraj