Česká republika se v těchto dnech může pyšnit nevídaným teplým počasím, které přináší nové teplotní rekordy. Třetí den v řadě padaly rekordy na dvou třetinách dlouhodobě měřících stanic. Nejteplejším místem se dnes stala Strážnice na Hodonínsku, kde teploměr ukázal 21,2 stupně Celsia, což se stalo novým maximem pro 7. březen. Tyto údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém facebookovém profilu.
Podle meteorologů patřily mezi nejteplejší regiony kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský a Jihomoravský. Ve 66 procentech stanic s více než 30letou historií měření se podařilo překonat teplotní maxima pro dnešní den. Rekord v Strážnici přepsal předchozí hodnotu z roku 2019, kdy bylo naměřeno 20,1 stupně Celsia. Taktéž v Lednici dnes meteorologové zaznamenali 21 stupňů Celsia, stejně tak jako v Karviné. Teplotu 20 a více stupňů ukázaly další místa, většinou v Moravě a Slezsku.
Důležité je zmínit, že teplotní růst přichází také s velkými rozdíly v denních teplotách. Jak uvádí ČHMÚ, denní teplotní amplituda, tedy rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší naměřenou teplotou, je v současných podmínkách významně ovlivněna nadmořskou výškou a tvarem reliéfu. Například v Pohoří na Šumavě se teploty lišily o úctyhodných 28,3 stupně Celsia, zatímco na Šeráku v Jeseníkách byla teplota 5,1 stupně Celsia.
Jakou budoucnost přinese počasí do dalších dnů? Meteorologové očekávají, že nadprůměrné teploty přetrvají i o víkendu a v následujících dnech s maximy kolem 20 stupňů Celsia. Ochlazování se přihlásí o slovo v úterý, kdy se předpokládá pokles teplot pod deset stupňů a možnost opětovného sněžení na horách.
S aktuálními teplotními rekordy přichází otázka, jak velký dopad bude mít toto mimořádně teplé období na přírodu a zemědělství v Česku. Rostoucí teploty a rostoucí srážky či naopak jejich nedostatek mohou mít nejen pozitivní, ale i negativní důsledky na růst rostlin a celou ekosystémovou rovnováhu v zemi.
Zdroj: ČTK