Memorandum s Chebem? Co Sokolovsko a Karlovarsko?! Jen PR divadlo ministra za STAN,“ stěžuje si krajská opozice

(Karlovy Vary, 2. 5. 2024) – V lednu letošního roku vešla v platnost novela zákona o investičních pobídkách, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Změnu zákona ale tvrdě kritizují poslankyně a krajští zastupitelé za hnutí ANO v Karlovarském kraji. Právě jejich region je totiž jedním ze tří strukturálně postižených, které přišly o výjimku pro příchod investorů.

„Tahle vláda bohužel na ty, kteří to potřebují, absolutně nemyslí. Karlovarský a Ústecký kraj pomoc potřebují a investiční pobídky by měly jít převážně tam. Všechny kraje jsou ale od ledna na stejné úrovni a to prostě není fér,“ říká k tomu krajská zastupitelka za hnutí ANO a předsedkyně zastupitelského klubu Jana Mračková Vildumetzová.

Ze židle jí a její kolegy nadzvedlo to, že na začátku května přijede do Chebu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který chce podepsat s městem memorandum o strategické průmyslové zóně. „Proč jen Cheb? Proč ne Sokolovsko? Karlovy Vary? Nebo Ostrov? Jde jen o předvolební PR, které ale celému regionu trn z paty nevytrhne,“ hřímá starosta Sokolova Petr Kubis.

A Vildumetzová ho doplňuje. Díky jejímu tlaku se totiž málem povedl husarský kousek a to rovnou ve spolupráci s poslancem hnutí STAN. Nakonec ale ze všeho sešlo.

„Asi šlo i o stranické tričko, nevím. Na začátku za mnou ale přišel poslanec od Starostů z Moravskoslezského kraje s tím, že má nápad, jak tři postižené regionu vrátit do hry. Nachystal pozměňovací návrh k liniovému zákonu. Území kraje Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského by podle něj bylo vnímané jako strategické území, což by bylo pro příchod investorů procesně jednodušší a daleko rychlejší. Souhlasila jsem. Jenže nakonec mu asi v jeho straně vysvětlili, že ten svůj pozměňovací zákon nechce. V návrhu se nepočítá s celým Karlovarským krajem, ale pouze s Chebem,“ vysvětluje své rozladění Vildumetzová.

„Nelíbí se mi to a přijde mi to neskutečné a velmi nespravedlivé,“ podporuje její slova i europoslanec Ondřej Knotek, který zároveň dodává, že současná vláda do Karlovarského kraje nezavítala jako celek ani jednou a za celé tři roky nepřinesla do regionu skoro žádného investora.

V Karlovarském kraji nebude ani Gigafactory. Vláda totiž projekt nakonec nasměrovala do Plzeňského kraje, kde o něj nebyl zájem, a tak Gigafactory v České republice asi nebude vůbec.

Naopak předchozí vláda Andrej Babiše podpořila v kraji investiční pobídku na vybudování testovacího okruhu na autonomní vozidla BMW. Loni byl okruh slavnostně otevřen a v rozvoji se bude nadále pokračovat.

„Nelíbí se mi, jak zůstáváme na okraji zájmu. Současný hejtman si nedovolí proti vládě ani pípnout, a tak jsme za to biti. Ministři si sem k nám občas přijedou udělat PR, nebo něco naslibují, ale reálná pomoct, ta tady není,“ uzavírá Jana Mračková Vildumetzová.


„Politik Kulhánek se velice rád obklopuje novináři. Výsledkem dlouholeté praxe je výborné PR navenek, ale absolutně zoufalé výsledky, které nikdy nezlepšily kvalitu života občanů Karlovarského kraje, ale výhradně slouží jeho vybraným voličským skupinám, které oslovuje k vůli osobnímu prospěchu. Kulhánek zašel s médii dokonce tak daleko, že o mnohých neúspěších, které má na svědomí se občané ani nedozví, protože novináři o nich jednoduše neinformují stejně tak,  jako to dělají u ostatních politiků. Asi nejhorší je to, že o cenzuře z dílny úřadu Karlovarského kraje už hovoří i někteří nezávislí novináři. Další fakt, který se v této souvislosti stal je odchod úředníků z tiskového oddělení Karlovarského kraje, kteří zde pracovali dlouhá léta a odváděli profesionální práci pro mnohé a názorově zcela odlišné koalice, které zde historicky působily, “ uvádí Michal Riško, předseda Karlovarské krajské organizace Právo Respekt Odbornost (PRO).

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.