Ohře potrápila západ Čech, hasiči řešili přes Vánoce desítky událostí související s povodněmi

Karlovarský kraj – Nejdřív vítr, poté voda. Na Vánoce řeší hasiči desítky událostí. Hladiny vodních toků stále stoupají, v pohotovosti jsou povodňové komise i hasiči.

Český hydrometeorologický ústav vydal čtyři dny před Vánoci pro území Karlovarského kraje výstrahu na jev velmi silný vítr a následně na jev povodňová. Výstraha se potvrdila a území kraje nejprve zasáhl vítr, který si vyžádal množství výjezdů hasičů, nejčastěji odstranění popadaných stromů. „Poté se přidalo vydatné sněžení a těžký mokrý sníh, který opět lámal a vyvracel stromy. Prudké oteplení společně s deštěm pak vyvolalo rychlé tání sněhu a tím zvednutí hladin vodních toků. Den před Vánoci tak byla svolána jednání povodňových komisí v Ostrově, Hroznětíně, Sokolově, Svatavě a Karlových Varech. Následně je svoláno jednání Povodňové komise Karlovarského kraje,“ sděluje mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal.

Nejvýraznější zvýšení vodní hladiny bylo na vodním toku Bystřice a Svatava, řídící důstojník proto stanovil dva sektory právě na těchto místech. Úkolem byl stálý monitoring a koordinace prací. „Hasiči kolem těchto toků řešili množství událostí typu čerpání vody ze sklepních a dalších prostorů či stavba protipovodňových hrází. Ve večerních hodinách pak řídící důstojník vyhlásil III. stupeň poplachu pro území Karlovarského kraje z důvodu hrozby záplav na území kraje,“ pokračuje mluvčí Kasal.

Na základě přijatých tísňových volání zasahovali hasiči v kraji v posledních 48 hodinách u 228 událostí, z toho byla ve 197 případech technická pomoc. Ta se v naprosté většině týkala případů v souvislosti s počasím, tedy nejprve odstraňování popadaných stromů a poté odstraňování následků velké vody. Na řešení těchto událostí se dosud podílelo 64 jednotek hasičů. „V Ostrově a v Karlových Varech byla zřícena stanoviště, kde hasiči plnili pytle pískem, následně byly tyto pytle rozváženy na místa, kde bylo potřeba chránit před vodou. V obci Mírová, kde se již Chodovský potok vylil ze koryta, bylo nutné evakuovat jeden dům, celkem 9 osob. Podobná situace byla v osadě Luh u Svatavy, zde bylo nutné evakuovat 10 osob poté, co tamní obyvatele začal ohrožovat vodní tok Svatava. V obou případech se o evakuované postarala obec,“ uvádí Martin Kasal.
Podle odhadovaného vývoje situace ještě nedošlo ke kulminaci vodních toků, veškerá činnost hasičů tak pokračuje. Hasiči se nyní zaměřují rovněž na monitoring páteřního vodního toku v kraji, tedy řeky Ohře. I zde dochází ke zvýšení hladiny i průtoku. „V průběhu neděle od 10 hodin do 16 hodin jsme v souvislosti s vodou zasahovali u necelých pěti desítek událostí. Jednalo se nejčastěji o čerpání vody ze zatopených sklepů či jiných prostorů. Kromě ranní události nebylo nutné nikde zachraňovat ani evakuovat. Čekáme na potvrzení výhledu počasí od meteorologů. Stále pokračuje činnost štábu HZS a také koordinace s povodňovými komisemi. Záběry jsou z Lokte a Mírové,“ dodává Martin Kasal.

HZS Karlovarského kraje, www.hzs-kvk.cz

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.