Mejdan v Císařských lázních nekončí, krajské peníze stále tečou proudem

(Karlovy Vary, 23. 10. 2023) – Obrovsky předražená rekonstrukce Císařských lázní nekončí. Vedení Karlovarského kraje v čele s hejtmanem Petrem Kulhánkem (STAN) i nadále přilévá další a další miliony do budovy, která měla být původně opravena za 850 milionů korun.

„Je neuvěřitelné, s jakým klidem hejtman neustále prodražuje tuto zakázku a jak mu jeho kolegové v radě kraje schvalují další a další miliony. Jako by v kraji neexistovaly jiné památky nebo historické objekty, které potřebují rekonstrukci a jako by rozpočet Karlovarského kraje byl bezedný,“ vysvětluje starosta Chebu Jan Vrba (ANO) s tím, že cena opravy Císařských lázní se vyšplhala na 1,5 miliardy korun a stále se nejedná o konečnou částku. Nyní totiž radní schválili dalších téměř 7 milionů korun na zatemnění atria a nic nenasvědčuje tomu, že by to měly být poslední peníze, které se v rámci zmíněné předražené rekonstrukce utopí.

Vedení kraje ale nemá dost a předvádí další nehorázné eskapády. Doslova do očí bijící je příběh Festivalu bez hranic, který se konal rovněž v Císařských lázních. Jeho podporu nejprve na začátku letošního roku odmítli zastupitelé, kteří vyjádřili silný nesouhlas s přidělením dotace na akci, která nemá jasnou koncepci, historii a jejíž žadatel si založil živnost několik dní před podáním žádosti o dotaci.

„S dotací jsme nesouhlasili a brali jsme to jako jasný signál zastupitelů směrem k hejtmanovi a radní pro kulturu Oľze Halákové (KDU-ČSL), že tuto akci podporovat z krajského rozpočtu nechceme,“ doplňuje krajská zastupitelka Jaroslava Brožová Lampertová (ANO).

Jenže hejtman a jeho radní rozhodnutí zastupitelů absolutně nerespektují. Když totiž zastupitelé odmítli schválit dotaci ve výši 1,5 milionu korun na zmíněný festival, našli jinou cestu, jak peníze danému, pravděpodobně spřízněnému, podnikateli poslat.

„Nakonec to vyřešili poptávkou ušitou na míru danému podnikateli, který samozřejmě uspěl. Realizováno to bylo prostřednictvím krajského dynamického nákupního systému, kde nemohl uspět nikdo jiný, než ten, kdo festival vymyslel a chtěl realizovat. Už jen proto, že měl myšlenku, detaily i přízeň vedení kraje,“ kritizuje postup chebská zastupitelka a krajská radní Gabriela Dostálová (ANO).

Vzhledem k tomu, že zmíněný 1,5 milionu korun nakonec po několika měsících peripetií a hledání různých cest doputoval do té správné kapsy, byl spokojen nejen příjemce peněz, ale i vedení kraje. „Hejtman nám opět dokázal, že když chce někomu poslat peníze z krajského rozpočtu, tak to udělá i přes nesouhlas zastupitelů a jejich jednoznačného zamítavého stanoviska. Je to bohužel další ukázka absolutně nehospodárného a netransparentního hospodaření kraje, které dlouhodobě kritizujeme a snažíme se zastavit. Bohužel zatím marně,“ uzavřel Jan Vrba.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.