Propojení ODS se Šafrem. A pak si říká „nezávislý“? Jana Bobošíková na stopě

14.12.2022 18:07 | Ze sítí

Víte, že Andrej Babiš je zrůdná hvězda politického nebe, která nás stáhne do pekla? Víte, že Fialova vláda se chová normálně a dobře? A víte, že hnutí ANO volí jen nevzdělaná lůza? To neříkáme my. To je slovník stránek a akcí deníku úzce propojeného s ODS. A o tom hovořila moderátorka Jana Bobošíková ve svém pořadu Aby bylo jasno.

„Teď vám ukážeme, jak vypadá propojení ODS s novinami, které o sobě tvrdí, že brání liberální demokracii. Jde o Forum24. U jeho zrodu stál spolek Free Czech Media. Ten založili novinář a mediální manažer Pavel Šafr, bývalý mluvčí Václava Klause Tomáš Klvaňa, redaktorka veřejnoprávního Českého rozhlasu Barbora Tachecí, publicista Jefim Fištejn a sociolog Jan Jandourek. Spolek vznikl jako reakce na převzetí médií oligarchy. Zejména na koupi vydavatelství Mafra Andrejem Babišem. Co nám ale zakladatelé svobodných českých médií nesdělili, je to, že se stanou smluvní hlásnou troubou Fialovy ODS. Tak nevíme, co je lepší. Jestli dostávat informace z média jasného oligarchy, nebo od média, které o sobě tvrdí, že je nezávislé. A přitom má v podstatě jen dvojí agendu. Zatracovat oligarchu Babiše a velebit koalici Spolu. Zejména ODS,“ poznamenala úvodem Jana Bobošíková.

„Začalo to nenápadně. V roce 2017 začalo Šafrovo Forum24, deník pro šíření svobodných informací a kritickou diskusi, spolupracovat s institutem Pravý břeh. Ten založili přátelé a podporovatelé šéfa ODS Petra Fialy a nazývají ho Institutem Petra Fialy. Nad spoluprací tehdy jásala například Miroslava Němcová. Protibabišovské Forum24 začalo přejímat články z Fialova institutu. V témže roce založila ODS spolu s Institutem Petra Fialy stranický politický think-tank s názvem Institut pro pravicovou politiku. A pozor! Ten platíme my všichni. Z peněz daňových poplatníků. Od roku 2017 poslalo ministerstvo financí ínstitutu ODS 28 milionů korun. A institut pro pravicovou politiku už několik let s Forem24 čile spolupracuje – a hrdě se k tomu hlásí. ODS na Foru24 komentuje pravicovou politiku a Forum24 propaguje pro Fialův think-tank placený námi knihy. ODS ve Foru24 také inzeruje. Kdyby vám připadalo spojení deníku s politickou stranou podivné, pak si připomeňte, že u nás vládne přeci dvojí metr. Fialova ODS je strana demokratická a Forum24 je svobodné médium,“ řekla Bobošíková.

„Zatímco Babišovo ANO je populistické a Mladá fronta Dnes je zamořená toxickou propagandou,“ dodala. „Zakladatelé Fora24 také vydávají knihy, které silně konvenují ODS a pětikoalici. Například: V zemi babišismu a buranokracieObrana před Babišem. Nebo Miroslava Němcová: první dáma české politiky. Angažovanost nezávislého deníku propojeného s ODS šla tak daleko, že loni před volbami vydal dva miliony výtisků speciálních protibabišovských novin. Prý aby vyvážili Babišovu propagandistickou mašinérii. Na jaře uspořádali výstavu s názvem Noviny podle Babiše za přítomnosti pravicových přeběhlíků Kalouska a Pospíšila (dnes oba TOP 09). A to, jak sofistikovanou propagandu dělají Babišova média, vysvětloval odborník na boj s dezinformacemi Marek Wollner z České televize,“ uvedla Bobošíková a pustila Marka Wollnera ze záznamu Fora24.

„Ty toxické věci, které tam jsou a které jsou jednoznačně propagandistické a jistou ideologií, a tu ideologii vám dávají prostě po dávkách,“ říká Wollner.

číst více na parlamentní listy.cz …


V letech 1990–92 byl Pavel Šafr tajemníkem poslaneckého klubu KDSLDS ve Federálním shromáždění. Od roku 1992 pracoval v Českém deníku, kde se v roce 1993 stal poprvé šéfredaktorem. V roce 1994 byl krátce šéfredaktorem Denního Telegrafu, odkud byl vydavatelem (Investiční a poštovní banka) odvolán na základě nespokojenosti výkonné rady ODS s politickou orientací listu. Z případu odvolání šéfredaktora na základě politického tlaku se stal skandál, o němž rozsáhle informovala i zahraniční média (Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Presse) a případ byl zmíněn také ve zprávě výboru Kongresu USA o stavu lidských práv za rok 1994.

Wikipedia už jasně ukazují, že politická špína na objednávky lze označit také příslovím: „Zloděj volá, chyťte zloděje.“

Otázka je však daleko závažnější. Jakou roli dlouhé roky hraje v mediálním špinění pod pokličkou lží a intrik ODS, která stála u ekonomického rozvratu českého hospodářství, pod názvem privatizace.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.