PSYCHICKÝCH OBTÍŽÍ U ŽEN PO PORODU PŘIBÝVÁ, POMOCI MŮŽE VČASNÝ SCREENING

Karlovy Vary – Psychických obtíží u žen po porodu přibývá – předcházet jim lze prostřednictvím včasného screeningu. Ten mohou nově rodičky absolvovat v porodnici Nemocnice Karlovy Vary.

Úzkostmi či poporodními depresemi trpí až 20% žen v těhotenství a po porodu. Jednoduchý test dokáže
včas odhalit možné riziko vzniku psychických obtíží. Po Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji
se mohou testovat novopečené maminky i v Karlovarském kraji – v porodnici v Karlových Varech.

V těhotenství a v období do 1 roku dítěte mohou být matka i otec vystaveni stresu, který může mít vliv i na jejich miminko. Tento stres může vést k rozvoji duševní poruchy a v extrémních případech může skončit i fatálně.
Screening psychických obtíží byl vyvinut v rámci projektu Perinatal.cz a probíhá zpravidla druhý den po porodu prostřednictvím speciálních tabletů, které mají na porodnici k dispozici. Pokud projeví maminka zájem o jeho vyplnění, odpoví na 10 otázek, které jsou následně vyhodnoceny. Poté přichází mamince zpětná vazba. V případě pozitivního výsledku průzkumu může být žena aktivně oslovena s prvotní pomocí prostřednictvím speciálně vyškoleného peer pracovníka – respektive pracovnicí. Peer podpora je součástí programu „Máma podporuje mámu“ a poskytují ji ženy, které prošly podobnou zkušeností. V nutných případech pak mohou mamince doporučit
i další odbornou péči. „Je prokázáno, že až 75% žen si v této souvislosti neřekne o žádnou odbornou pomoc, toto téma je v naší společnosti stále dost stigmatizované,“ vysvětluje paní Hana Němcová z Národního ústavu duševního zdraví, která v karlovarské porodnici osobně proškolila personál gynekologicko – porodnického oddělení a předala technické vybavení.

V zahraničí tyto programy již běží a staly se standardem, což v ČR zatím nefunguje. „Maminky od nás odchází 3. či 4. den po porodu, svého gynekologa pak navštíví po šesti týdnech. V mezičase se mohou v případě potřeby díky této podpoře obrátit na někoho, kdo jim pomoc nabízí. Mohou svůj problém s někým řešit, konkrétně s někým, kdo jim rozumí a prošel stejnou zkušeností,“ komentuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karlovy Vary. Dle vrchní sestry, se případné problémy mohou rozvinout až po odchodu z porodnice, kdy jsou s novorozencem sami doma a nemají kolem sebe podporu zdravotníků. Čas v tomto případě hraje velkou roli.

Díky včasné pomoci se může mateřství vrátit do normálních kolejí a maminky se mohou naplno věnovat svým dětem. Preventivně tedy lékaři doporučují dotazník vyplnit – zabere to chvilku a může zachránit nejen matku, ale i dítě.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.