Karlovarský kraj bez zubní pohotovosti, odpovědný za zdravotnictví je hejtman Kulhánek

V Karlovarském kraji nebude od dubna ve všední dny k dispozici zubní pohotovost. Kraji se nepodařilo získat lékaře, kteří by ji byli ochotni zajistit. I nadále ale budou fungovat zubní pohotovosti přes víkendy a svátky. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN / KOA) je odpovědný za gesci zdravotnictví a chce o potřebě pohotovosti ještě jednat s představiteli stomatologické komory.


Politik Kulhánek stále jen mluví a mediálně se zviditelňuje, ale výsledky jeho práce pro občany jsou řadu let zoufalé.


Ačkoliv Karlovarský kraj nabídl podle hejtmana zubním lékařům velmi výhodné finanční podmínky, zubaři na ně nepřistoupili.

„Karlovarský kraj již učinil veškeré nutné, možné a potřebné kroky, aby zubní pohotovost ve všední den zachoval. Snažili jsme se vyjít vstříc zubařům a byli jsme připraveni přijmout jejich finanční požadavky i úpravu provozní doby,“ napsal v tiskové zprávě.

Podle Kulhánka ale „nabídku neakceptují a odmítají sloužit pohotovostní službu“. Pacienti tak budou muset na pohotovost do jiných krajů, nejčastější alternativou bude zřejmě Plzeňský kraj. „Protože se s tímto řešením nechci smířit, oslovil jsem předsedu Oblastní stomatologické komory Karlovarského kraje,“ uvedl Kulhánek.


Po Kulhánkovo osmiletém působení jsou Karlovy Vary městem stamiliónových dluhů.  


Zlepšením podmínek se podařilo pohotovost udržet v prvním čtvrtletí

Zubní lékaři oznámili už v prosinci loňského roku, že nebudou dál ve všední dny pohotovost v Karlových Varech sloužit. Řadou osobních jednání a výrazným navýšením peněz pro zubaře na pohotovosti se je podařilo přesvědčit, aby pohotovostní služby v pracovní dny zajistili ještě v prvním čtvrtletí roku 2023.

Tímto kraj získal čas pro vypsání veřejné zakázky. Do ní se ale nikdo nepřihlásil, ačkoliv kraj nijak neomezil hodinovou sazbu v korunách, za kterou by pohotovost mohli odpracovat.

Podle zástupců oblastní stomatologické komory jsou pohotovostní služby přetížené, a to především proto, že pacienti vnímají pohotovost jako alternativu standardního ošetření, což není jejím primárním posláním.

„Budeme se i nadále snažit tento problém řešit a najít vhodné řešení. Pro veřejnost je rozhodně velmi důležitá informace, že zubní lékaři mají ze zákona povinnost vyšetřit a případně i ošetřit každého, tedy nejen jejich pacienta, který se v rámci ordinačních hodin dostaví do ordinace s bolestivým nebo jiným neodkladným stavem,“ napsal hejtman.

Pokud bude dodržována tato povinnost zubních lékařů, značně klesne potřeba služeb lékařské pohotovosti, domnívá se Kulhánek.

V kraji zůstane zajištěna zubní pohotovost v době víkendů a státních svátků, a to v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. V Karlových Varech je o víkendu pohotovost v budově vedle areálu Nemocnice Karlovy Vary, přístup ze Zbrojnické ulice, v Sokolově v areálu Nemocnice Sokolov, pavilon C, v Chebu pak slouží pohotovost zubní lékaři ve svých ordinacích.

zdroj:ČT


Kulhánek jako politik má na svědomí mnoho kauz, o kterých místní média zarytě mlčí.


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.