Exministr Karel Březina z ČSSD stanul před soudem

Rozdělování grantů na magistrátu bylo transparentní, uvedl u soudu obžalovaný Březina.

Všech devět obžalovaných v kauze sportovních grantů pražském magistrátu v pondělí u soudu popřelo vinu. Někdejší předseda hodnotící komise, exministr Karel Březina (ČSSD), prohlásil, že přidělování peněz bylo transparentní. Komise se podle něj pouze snažila celý proces zefektivnit a zrychlit, protože žádostí o granty přibývalo. Podle obžaloby ale obžalovaní nezákonně rozdělili 32,8 milionu korun, když některé projekty upřednostnili kvůli svým osobním zájmům či zájmům jiných vlivných lidí.

Obžalobě, která se týká roku 2018, čelí sedm bývalých či současných zastupitelů hlavního města. Na lavici obžalovaných tak vedle Březiny usedl bývalý radní Jan Wolf (KDU-ČSL), někdejší šéf volejbalového svazu Antonín Lébl (ANO), bývalý starosta Ďáblic Miloš Růžička (STAN), exstarosta Vinoře František Švarc (ODS), starosta Březiněvsi Jiří Haramul (ANO) a místostarosta Letňan Stanislav Nekolný (ANO). Doplnily je dvě někdejší úřednice z magistrátního odboru volného času a sportu – šéfka odboru Soňa Fáberová a vedoucí oddělení sportu Dana Šachová.

„Jasně a kategoricky odmítám, že bych se vědomě dopustil jakéhokoliv trestního jednání v souvislosti se svým působením v komisi, v zastupitelstvu a jeho orgánech,“ vypověděl u pražského městského soudu Březina, který komisi pro udělování sportovních grantů předsedal v letech 2014 až 2018. „Při práci v komisi jsem vždy postupoval nestranně, nezaujatě a nikoho nepreferoval,“ pokračoval.

Připomněl, že v dané době nebyl funkcionářem ani členem žádného pražského sportovního klubu, že se problematikou financování a podpory sportu zabývá dlouhodobě a že ohledně této problematiky působil i jako poradce na ministerstvu školství.

Upozornil na to, že jak pražská rada, tak i zastupitelstvo měly právo do procesu přidělování dotací kdykoliv zasáhnout a že se tak v jiných letech i stalo. V roce 2018 schválila rada návrh komise jednomyslně a v zastupitelstvu pro něj hlasovalo 41 z 45 přítomných. Obžaloba podle Březiny naprosto nepochopila systém, na jehož základě se peníze přidělovaly. „Grantový systém v hlavním městě Praze je vůbec nejpropracovanější grantový systém, se kterým jsem se ve své politické kariéře setkal,“ podotkl podnikatel, který dříve zastával post ministra bez portfeje ve vládě Miloše Zemana.

Státní zástupce Tomáš Lejnar tvrdí, že komise na svém zasedání 23. ledna 2018 nepostupovala podle nastavených hodnoticích kritérií. Podle něj totiž neobodovala jednotlivé přihlášené projekty podle jejich významu pro hlavní město a Fáberová a Šachová poté neudělené body rozdělily tak, aby odpovídaly konečnému pořadí vybraných projektů. „Naprosto odmítám tvrzení, že nikdo neprováděl hodnocení ohledně významu pro hlavní město Prahu – to hodnocení jsme dělali,“ reagoval Březina.

Komise se podle Březiny interně shodla, že přihlášeným projektům přidělí buď 0, nebo 40 bodů. „V zápise to zachycené není, protože je to interní postup komise,“ odpověděl na dotaz soudu. Vysvětloval také, že u některých programů požádali vzhledem k množství žádostí sportovní odbor, aby návrh na přidělení finančních prostředků předpřipravil.

17,8 milionu korun
Lejnar viní obžalované ze zneužití pravomoci, ze zjednání výhody při veřejné soutěži a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Z rozdělených peněz Praha reálně vyplatila 17,8 milionu Kč. Proto obžaloba část skutků kvalifikovala jako pokus, nikoliv jako dokonaný trestný čin.

Právě částky 17,8 milionu korun se hlavní město dožaduje v trestním řízení jako poškozená strana. Chce, aby obžalovaní sumu zaplatili společně. Původně se Praha přihlásila s nárokem na 220 milionů korun, což odpovídalo odhadu škody, s nímž v té době pracovali vyšetřovatelé. V pondělí svůj požadavek upravila v souladu se zněním obžaloby. „Jsem přesvědčen, že k žádné škodě nemohlo dojít, žádná škoda nevznikla a ani vzniknout nemohla. Všechny granty byly uděleny v souladu se zákonem,“ řekl k tomu Březina.

„Zůstávám na svém názoru: cítím se nevinna a nesouhlasím s obžalobou,“ prohlásila v jednací síni po přednesení obžaloby Fáberová. S prohlášením o tom, že jsou nevinni, se na dotaz soudu připojili i všichni ostatní obžalovaní.

Za zneužití pravomoci, za zjednání výhody při veřejné soutěži a za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí většině obžalovaných pět až 12 let vězení. Haramul a Šachová v pondělí soudu sdělili, že využijí svého práva nevypovídat. Ostatní obžalované plánuje soud vyslechnout do konce týdne. Pro výslechy svědků a provádění dalších důkazů si zatím vyhradil jeden lednový a jeden únorový týden.

Zastupiteli hlavního města jsou z obžalovaných v současné době jen Nekolný a Wolf, který předsedá výboru pro kulturu a cestovní ruch.

Zdroj:ČTK

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.