Zoufalé Česko podepsalo memorandum o nákupu 210 švédských bojových vozidel CV90

Kdysi průmyslově silné Česko, které vyrábělo kromě motocyklů, nákladních vozidel a mnoha dalších těžkých strojů, také vlastní bojová vozidla a dokonce i letadla dnes nakupuje i toaletní papír a navíc jedná o pořízení švédských vozidel CV90 od BAE Systems cestou mezivládní dohody o tom rozhodla vláda v polovině července. Armáda ČR (AČR) požaduje 210 vozidel. Cena zakázky je předmětem jednání.

Dokument podepsal minulý náměstek ministryně obrany pro akvizice Lubor Koudelka. „Memorandum potvrzuje shodu všech tří stran na základních parametrech ohledně pořízení bojových vozidel pěchoty CV90,“ uvedla Černochová. O samotné smlouvě se bude jednat v první polovině příštího roku.

Podle navrhované dohody obdrží česká armáda nejnovější verzi CV90, označovanou jako CV90MkIV. Ta je vybavená nejnovějšími pokročilými schopnostmi a digitálními technologiemi, uvedla dnes zbrojovka BAE Systems v tiskové zprávě.

„Těšíme se na uzavření smluvních jednání v příštím roce se závazkem podporovat AČR při posilování jejích obraných a bojových schopností,“ doplnil prezident společnosti BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask. Česko bude devátou zemí vyzbrojenou vozidly CV90.

Česko začalo se švédskou stranou jednat na začátku září, a to s představiteli švédské vládní vyzbrojovací agentury FMV a společností BAE Systems. Memorandum uvádí, že jednání se zbrojovkou budou zahrnovat jak samotný nákup 210 bojových vozidel pěchoty, tak dlouhodobou domácí podporu těchto vozidel a závazek rozsáhlého zapojení českých průmyslových podniků.

Na základě podepsaného memoranda o porozumění budou vlády Švédska a České republiky spolupracovat ve vojenských záležitostech. Ty zahrnují mimo jiné výcvik, podpor a průběžné vzdělávání vojáků a obsluhy techniky i spolupráce při pořízení a podpoře bojových vozidel CV90. Dohoda také poskytuje možnost budoucí spolupráce na modernizaci, vývoji nových technologií a průběžné podpoře CV90.

Podvozky pásových bojových vozidel pěchoty pořizovaných ze Švédska by měl vyrábět státní podnik VOP CZ, informovala koncem října ministryně Černochová vládu. Do plánovaného tendru za desítky miliard korun by se podle tehdejšího vyjádření mluvčího resortu obrany Jiřího Táborského mělo zapojit přes 30 českých podniků.

Česko by za 210 bojových vozidel CV90 mělo zaplatit do 51,684 miliardy korun včetně daně, uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Cenová nabídka zbrojovky BAE Systems je podle ní platná do června. Český průmysl by se na zakázce měl podílet 40 procenty.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.