Pře o uzavření bazénu v Karlových Varech graduje

Velmi prodělečný provoz je údajně hlavním důvodem, proč se vedení Karlovarského kraje rozhodlo, že zavře bazén na Střední pedagogické škole s Domovem mládeže v Karlových Varech, který využívaly místní žáci i jiné školy a zájmové organizace. Tvrzení politika Kulhánka jsou v přímém rozporu s tím, jak vždy hlasitě propagoval vzdělání a prosazoval vysokou školu v Karlových Varech. Ale jeho výsledek byly jen utracené milióny, ale vysokou školu nikdy ani na jednný okamžik do Karlových Varů nepřivedl.

Reakce hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka:
V reakci na otevřený dopis krajské zastupitelky Jany Mračkové Vildumetzové konstatuji, že Karlovarský kraj skutečně bude muset velmi pečlivě zvážit, zda bude i nadále udržovat čím dál ztrátovější provoz bazénu v příspěvkové organizaci Domov mládeže a školní jídelna Karlovy Vary. Ztráta se v běžném roce pohybovala před nárůstem cen energií nad hranicí 2 milionů korun ročně. Náklady na provoz včetně personálu razantně vzrostly, obliba a vytíženost bazénu v Drahovicích ze strany veřejnosti přitom stále klesá. A paní zastupitelka měla situaci řešit už dávno, v roce 2019, když se na ni jako na bývalou hejtmanku obrátil provozovatel a požadoval potřebné finance.

Bazén využívají dvě školy a samotný domov mládeže, dále šest organizací. V odpoledních hodinách může přijít veřejnost, přičemž podle statistiky od poloviny září do poloviny října letošního roku dorazil jeden člověk. Bazén, co se týče vytíženosti, takzvaně jede na měně než 50 procent. Jeho fungování se musí vykrývat z peněz na provoz domova mládeže a každému musí být jasné, že z ekonomického hlediska je stav neúnosný. Navíc Karlovarský kraj ani není oprávněn dlouhodobě financovat ztrátu doplňkové činnosti své příspěvkové organizace.

My ale nechceme posuzovat jen ekonomický model, právě proto, že bazén slouží školám, sportovním plavcům i vodním záchranářům. A uvědomujeme si, jak je sport pro školáky a pro sportovce důležitý. Z toho důvodu vyzveme karlovarský magistrát, konkrétně primátorku Andreu Pfeffer Ferklovou, aby se město spolupodílelo na financování investic a provozu bazénu, který z velké části využívají právě organizace a kluby se sídlem v Karlových Varech.

Vyzveme také všechny sportovní organizace, aby do bazénu v Drahovicích nasměrovaly své tréninkové aktivity. I přesto, že máme odlišné informace o „plné vytíženosti“ bazénu v KV Areně, na kterou poukazuje zastupitelka Mračková Vildumetzová, a víme, že kapacitní rezervy mají i bazény v Alžbětiných lázních nebo na Růžovém vrchu. Zároveň se obrátíme na školy v Karlových Varech, aby v bazénu realizovaly část výuky tělesné výchovy.

Na základě odezvy od města, sportovních klubů a škol pak zvolíme další postup, o kterém budeme veřejnost podrobně informovat. Paní Mračková Vildumetzová sice ráda hlasitě mluví, ale nenabízí žádná rozumná řešení, protože by jí mohla ubrat politické body. My se ale realistického východiska budeme snažit dobrat, aby lidé co nejdříve přesně věděli, jak to s provozem bazénu nakonec bude.

Petr Kulhánek Hejtman Karlovarského kraje


Vážený pane hejtmane Kulhánku,
myslím, že není co zvažovat. Domnívám se, že v době, kdy se všichni snažíme vést děti ke sportu a pohybu, je úvaha o uzavření bazénu v karlovarském Domově mládeže špatným krokem a špatným rozhodnutím. Již v roce 2019 byly snahy z vedení Domova mládeže uzavřít bazén, čemuž jsme zabránili a snažili se ještě tomuto zařízení pomoci. Dokonce se tam kupoval nový protiproudý výměník tepla za 380 tisíc korun.
Moc nerozumím tomu, proč jste nás neoslovil a proč jsme celou problematiku nemohli řešit společně, zvláště v momentě, kdy víte, že jsme již v minulosti snaze o uzavření bazénu zabránili. Píšete, že nenabízíme žádné řešení. Já, ani nikdo ze zastupitelů, ale od vás nemáme žádné informace. Prostě s námi takto zásadní věci neřešíte a není to poprvé, co se v tichosti snažíte udělat rozhodnutí, která poškozují kraj a jeho obyvatele.
Myslím si, že správná cesta je bazén nezavírat a ještě zvýšit jeho naplněnost a nabídnout ho školám, seniorům a veřejnosti. Ale víte, pane Kulhánku, to se musí chtít. Určitě by většina měla zájem. Ale je třeba komunikovat, hledat řešení a smířit se s tím, že v opozičních lavicích zastupitelstva Karlovarského kraje sedí lidé, kteří chtějí pracovat pro kraj, zajímají se o to, co se v kraji děje, jaké jsou problémy a chtějí hledat řešení. A na nás se obrací občané, kteří nejsou s tímto stavem spokojeni. Ale vy nám, pane Kulhánku, nedáváte žádné informace a bazén se má za měsíc navždy zavřít.
Kraj ale není váš majetek, krajský rozpočet nejsou vaše finance a zastupitelstvo má 45 členů, kteří zastupují voliče a mají hájit jejich zájmy a potřeby. Tím, že nás jako opozici přehlížíte, neinformujete a snažíte se rozhodovat v tichosti, bez široké diskuse a znalosti jiných než vašich názorů, svým způsobem popíráte princip zastupitelské demokracie. Opět vás proto vyzýváme ke spolupráci, k diskusi a snaze hledat vhodná řešení nejen při zachování provozu bazénu v Domově mládeže, ale i v mnoha dalších otázkách týkajících se Karlovarského kraje.
Jana Mračková Vildumetzová
předsedkyně zastupitelského klubu hnutí ANO

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.