Neschopnost splácet? Za zvážení stojí zpětný leasing nemovitosti

Zpětný leasing nemovitosti jako alternativní financování a zdroj likvidity založený na aktivech není nic nového. Nicméně v současné době roste jeho popularita. Představuje totiž rychlé a snadné řešení finančních problémů zadlužených majitelů domů a bytů, kterým hrozí exekuce nebo dražba. Na jakém principu je založený zpětný leasing a v jakých případech se vyplatí?

Majitelé rodinných domů nebo bytů, kteří se dostali do finančních problémů a rychle shání velkou částku v hotovosti, se často uchylují ke zpětnému leasingu své nemovitosti. Ten jim umožní prodat dům či byt za předem dohodnutou kupní cenu, vypořádat své závazky, a zároveň neztratit střechu nad hlavou. Z majitelů se stanou pronajímatelé, kterým zůstane v užívání stejná nemovitost – a to navíc s možností nemovitost později od odkupující společnosti získat nazpět do svého vlastnictví.

Díky zpětnému leasingu nemovitostí je tak možné vyhnout se hledání nového domova nebo nepříjemnému stěhování. Jaké jsou další výhody zpětného leasingu a jak přesně tento způsob financování funguje?

V čem spočívá zpětný leasing nemovitosti?

Jedná se o finanční službu, v rámci které se majitel nemovitosti dohodne s odkupující společností na kupní ceně za svůj dům nebo byt, společnost majitele vyplatí a on může okamžitě řešit své finanční problémy. Mezitím má nemovitost stále v užívání – a to jako nájemník. S odkupující společností je tedy podepsána nájemní smlouva a stanoveno fixní nájemné. Jakmile se ekonomická situace původního majitele ustálí, může dům nebo byt odkoupit nazpět.

Zpětný leasing versus klasický prodej nemovitosti

Na rozdíl od klasického prodeje představuje zpětný leasing rychlé a snadné řešení tíživé finanční situace. Rychlost zde hraje zásadní roli – v případě klasického prodeje je potřeba plánovat dlouho dopředu a správné načasování může být obtížné. Příliš brzký prodej může zapříčinit stresující hledání bydlení „na rychlo“. Naopak pozdní prodej může ztížit financování dalšího nákupu.

Výhody zpětného leasingu aneb proč je tak oblíbený?

Hlavní výhodou zpětného financování je skutečnost, že majitel nepřijde o možnost užívání nemovitosti. Další výhodou je již zmiňované rychlé vyřízení žádosti o zpětný leasing oproti procesu klasického prodeje nebo jinému způsobu financování – například bankou nebo jinou finanční institucí. Kromě toho se na běžné bankovní půjčky majitel většinou nekvalifikuje.

Navíc, hrozí-li majetku exekuce, nebo dražba, pak je čas naprosto stěžejní! Rychlé vyřízení procesu zpětného leasingu hraje majiteli do karet. Zadlužený majitel je rychle vyplacen a může vypořádat své závazky vůči věřitelům. Některé odkupující firmy navíc samy zajišťují umoření dluhů za klienta, čímž mu odpadne další zátěž.

Bývalému majiteli – teď již nájemníkovi rovněž odpadají náklady na údržbu nemovitosti. Nájemník platí pouze fixní nájemné a poplatky za služby a energie. Nový majitel – odkupující společnost – je nyní zodpovědná za pojištění domu nebo bytu a za celkovou údržbu nemovitosti.

Jaká jsou naopak úskalí zpětného leasingu?

Při výběru vhodné odkupující společnosti je potřeba dát si pozor na podvodníky, kteří bohužel na trhu rovněž působí a zpětný leasing nabízí za netransparentních podmínek. Je proto zásadní podat si žádost u solidní firmy, která nemovitost odkoupí a následně pronajme férově.

Mezi další úskalí zpětného leasingu patří omezující podmínky – dům nebo byt se musí nacházet na území České republiky a být v dobrém stavu.

Kromě toho se zpětný leasing vyplatí majitelům, jejichž finanční nesnáze jsou pouze dočasné. V případě, že je výše závazků až příliš vysoká – to znamená, že přesahuje 70 % tržní hodnoty nemovitosti, pak je výhodnější prodat nemovitost na maximální možnou tržní cenu. Za předpokladu, že výše závazků převyšuje 100 % ceny domu nebo bytu, pak bude nejvhodnějším řešením insolvence.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.