Vláda řeší dilema. Jak nezbankrotovat a zároveň se udržet u moci

Kabinet premiéra Petra Fialy se kvůli krizi chystá přepsat své programové prohlášení. Největší boj se čeká o zvýšení daní – zatímco pro ODS jde o zásadní princip, jiné strany připouštějí, že nastala mimořádná situace.

Vládní koalice začala opatrně probírat, co ze svých slibů, jež si vepsala do programového prohlášení a nedokáže je kvůli krizi splnit, škrtne. A které z nepopulárních návrhů, jež po ní chce její vlastní ekonomická rada, zkusí naservírovat voličům.

Už z prvních vyjádření koaličních politiků je jasné, že půjde o komplikovaný úkol. Kabinet totiž nemusí vyřešit nic menšího než to, jak nezkrachovat a zároveň se udržet u vlády. Politici mají obavy, že pokud budou příliš přísní, sklidí hněv voličů.

„Některé návrhy Národní ekonomické rady vlády mi připadají úplně ulítlé. Navrhovat zavedení školného v situaci, kdy máte za sebou partu populistů, je samozřejmě sebevražda, která by vedla k tomu, že si zkrátíme funkční období a nastoupí tu někdo jiný,“ říká k tomu předseda rozpočtového výboru za STAN Josef Bernard.

„Můžeme samozřejmě tlačit na splnění ambiciózních cílů, ale pak za tři roky vyhraje nějaký populista. A po jeho vládě už bude pozdě na jakoukoli konsolidaci,“ popisuje komplikovaná jednání jeden z vládních poslanců.

Jak vykličkovat mezi ekonomickou realitou a náladami voličů, už začaly řešit stranické centrály. Jednotlivým ministrům přišlo z Úřadu vlády doporučení, aby se probrali sliby ve svém resortu. Společně se změny začnou řešit v lednu – až skončí evropské předsednictví.

Konkrétní zatím vládní politici být nechtějí, už teď je ale jasné, že největší souboj se odehraje o výši daní. Ty se kabinet zavázal nezvyšovat, jde především o vlajkovou loď pravicové ODS. Lidovci, Starostové a TOP 09 si už ale závazkem nejsou tak jistí.

„Za lidovce říkám, že se nemůžeme dívat jen na výdajovou stránku a musíme se podívat na všechny typy daní. Situace je tak náročná, že bavit se o nějaké míře progresivního zdanění se zdůrazněním principu solidarity je namístě,“ uvádí k tomu šéf lidovecké sněmovní frakce Marek Výborný.

„U mě osobně jsou daně u fyzických osob k debatě. Je to jedna z věcí, které se musí probrat, ale pro některé strany, které tvoří koalici, jsou některé principy nepřekročitelné,“ myslí si poslanec TOP 09 Marek Ženíšek.

Naráží tím na občanské demokraty, pro něž je nezvyšování daní vlajkovou lodí programu. „Nebudeme zvyšovat daně. Tečka,“ řekl nedávno například v televizi Nova premiér a předseda ODS Petr Fiala.

více na: Vláda řeší dilema. Jak nezbankrotovat a zároveň se udržet u moci – Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.