Zastupitelé vystavili stopku podivné individuální dotaci z rozpočtu kraje

(Karlovy Vary, 2. 11. 2022) – Individuální dotace jsou oblíbeným nástrojem vládnoucí koalice, jak poslat svým příznivcům peníze. Když se to hodí a někdo to „potřebuje“ poslaly se peníze do měst a obcí, kde vládli jejich političtí starostové nebo se peníze posílaly do nejrůznějších spolků a společností, na které jsou kamarádi a příznivci takzvaně navázáni. Příkladem může být jakýsi festival v Mariánských Lázních, se kterým je mnoho let spjata uvolněná zastupitelka Markéta Monsportová (Piráti).

„Když jde ale o potřebné věci, jako například podpora nákupu rentgenu v Nejdku, kde stojí v čele města starostka za hnutí ANO Ludmila Vocelková, tak individuální dotace jsou nesystémové, špatné a vedení kraje k nim podle slov hejtmana Petra Kulhánka nerado přistupuje,“ popisuje krajská opoziční zastupitelka a radní města Chebu Gabriela Dostálová.

Ta dále upozorňuje, že právě Nejdek žádal o dotaci na rentgen ve výši necelých 900 000 korun, ale kraj tuto dotaci odmítl schválit, že je nesystémová. Na druhou stranu ale vedení kraje zařadilo do programu pondělního zasedání zastupitelů velmi nestandardní a podivnou dotaci jakéhosi zapsaného spolku z Prahy, kterému chtěl poslat 600 000 korun letos a další peníze v příštích letech.

„Tento spolek měl nějakým blíže nespecifikovaným způsobem přesvědčovat vystudované lidi, aby začali učit na školách Karlovarského kraje. Je to naprostý nesmysl, protože v Karlovarském kraji je celkový nedostatek vysokoškolsky vzdělaných lidí a tak pokud vezmeme vysokoškoláka z jednoho segmentu a přesuneme do druhého, bude v tom prvním logicky chybět,“ vysvětloval opoziční zastupitel a starosta Chebu Jan Vrba (ANO).

Do kritiky vedení kraje se pustil i sokolovský radní Erik Klimeš (ANO), který se s nadsázkou nabídl, že když mu kraj proplatí dvě kávy a dva chlebíčky, bude jakéhosi „náhončího“ dělat za tento směšný obnos klidně sám. Přímka projektu je ale opět jasná. Byl prezentován v Chodově a pravděpodobně je na Chodov i nějak navázán. A světe div se, starostou Chodova je krajský radní Patrik Pizinger (Místní).

„Naštěstí jsme celou problematiku otevřeli a proti této další sporné individuální dotaci protestovali natolik hlasitě, že se i některým koaličním zastupitelům přestala pozdávat a nakonec bylo její udělení zamítnuto,“ dodává Gabriela Dostálová, která ale tuší, že individuálním dotacím v Karlovarském kraji zdaleka není konec a očekává, že i na příštím jednání zastupitelstva se bude vládnoucí koalice opětovně snažit tímto způsobem protlačit krajské peníze tam, kam právě potřebuje.

zdroj: zastupitelský klub (ANO2011),  záznam z jednání zastupitelů Karlovarského kraje


KOMENTÁŘ REDAKCE

V minulosti prostřednictvím různých neinvestičních dotací „krmil“ zastupitelstvo v Karlových Varech politik Kulhánek (KOA, STAN…) dlouhá léta.  Za osm let Kulhánek vypumpoval desítky miliónů veřejných peněz do kapes mnoha zvláštních neziskovek. Odměnou pro občany města byly většinou jen bezcenné zprávy o tom, jak proběhlo vyúčtování a konzumace veřejných peněz, často v ne zcela průhledných strukturách zájmových společností s neziskových organizací. Jasným a neoddiskutovatelným výsledkem rozkulhaných transferů veřejných peněz do soukromých kapes byly často vedle vyúčtování jen výroční zprávy, které možná dodnes straší myši v archivech na Magistrátu města v Karlových Varech.

„Praktiky rozkulhaných zlojedů“ pod taktovkou hejtmana Kulhánka už nejspíš rozdráždily i koaliční zastupitele do běla, když dříve rozjedené veřejné peníze byly na zastupitelstvu Karlovarského kraje s ostudou stopnuty pro podezření z toho, že neziskový projekt má diagnózu totálního nesmyslu.

Nejspíš jeden z nejblbějších náborových inzerátů na učitele za 600 tisíc bez náborového příspěvku už zjevně napovídá něco o nebetyčné hlouposti jeho autora, nebo o hodně špatně vymyšlené operaci hodné pozorností orgánů činných v trestním řízení. 
Odklánění veřejných peněz bez požehnání zastupitelů se asi s péčí řádného hospodáře moc neslučuje.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.