Nová výstava v Galerii umění Karlovy Vary představí výtvarné umělce na keramické škole

V Galerii umění Karlovy Vary se ve čtvrtek 3. listopadu v 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy Výtvarní umělci na keramické škole (1945 – 1995). Výstava, která potrvá do 1. ledna 2023, se uskutečňuje k 150. výročí založení původní keramické školy, dnes Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary.

Odborná škola pro potřeby keramického průmyslu vznikla v roce 1882 ve Znojmě a roku 1922 byla přestěhována do Karlových Varů. Pedagogická instituce s cílem vychovávat nové odborníky pro rozvoj porcelánové a keramické produkce především ve zdejším kraji prošla nelehkým vývojem, který byl ovlivněn historickými událostmi 20. století. Naplňování pedagogického poslání školy kromě výuky technologických procesů zpracování keramických hmot doprovázelo jejich umělecké ztvárňování. Škola se proto stávala přitažlivým a inspirujícím prostředím, které lákalo mnohé umělce – keramiky, ale i malíře, sochaře či grafické návrháře a umožňovalo jim obohatit uměleckou činnost o pedagogické působení.

Memoriální složka výstavy a katalogu připomíná dnes téměř zapomenuté pedagogy, mnohdy akademicky vzdělané osobnosti, které se celé pohroužily do společenského úkolu obnovit odbornou výuku na škole a dále ji rozvíjet. Byl to například umělec a vysoce specializovaný odborník Eduard Schickl, jako jediný pedagog německé národnosti ponechaný při obnovení výuky v roce 1945. S ním začínali učit už čeští umělci působící v Karlových Varech: Leopold Christ, Jan Šafránek, Jiří Kemr, Jan Samec st., Jan Lichtág, Ludmila Vojířová, Leopold Velan, František Boček nebo Břetislav Werner, ale i dílenští učitele Josef Plachota, Ludvík Volf či Jiří Eliáš.

V základní milník se proměnil rok 1957, kdy díky zřízení oboru Výtvarného zpracování keramiky byli na školu povoláni keramik Vlastimil Květenský a sochař Miroslav Strnad. Zejména Vlastimil Květenský se stal legendárním a oblíbeným pedagogem. Oba umělci nerezignovali na volnou torbu a záhy se stali oceňovanými osobnostmi nejen v domácím prostředí. K nim se v následujících letech přidali další karlovarští umělci, například Jaroslav Ježek, slovutná designérská veličina.

Završující část výstavy tvoří díla tzv. generace 80. let 20. století. Její příslušníci se prosadili v uměleckém dění Karlovarska kolem roku 1989 a ve víru zásadních společenských proměn následujících let. Na keramickou školu nastupovali od konce sedmdesátých let a nejvíce po roce 1990. Tvorbou Pavla Knapka, Jaroslava Vlasáka, Jiřího Jindříška, Václava Balšána, Jana Samce nebo Františka Stekera a Jana Pelce, či Jiřího Kožíška a Bořivoje Hořínka výstava vrcholí.

Výstava je odbornou studií, dokládající, jak úzce byla škola díky umělcům – pedagogům propojena s rozvojem uměleckého života v Karlových Varech a regionu v letech 1945 až 1995.

 

 

Zdroj: Galerie umění Karlovy Vary

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.