Chudoba se netýká jen rozvojových zemí. V Česku žije pod její hranicí milion obyvatel

Od roku 1992 si připomínáme 17. října Mezinárodní den za odstranění chudoby, který vyhlásilo OSN. K tomuto dni vydává Evropská síť proti chudobě zprávu Poverty Watch, která obsahuje aktuální informace o řešení chudoby v jednotlivých zemích EU. Chudoba se totiž netýká zdaleka jen rozvojového světa. V Evropské unii žije až 78 milionů lidí trpících chudobou.

V České republice žije pod hranicí chudoby přibližně 1 milion osob. V celé Evropské unii je to pak 78 milionů lidí. Chudobou nejsou ohroženi jen nezaměstnaní lidé, ale i ti, kteří pracují a často mají solidní vzdělání a to i vysokoškolské. Příjem těchto tzv. pracujících chudých je ale natolik nízký, že jim nedovolí spořit. Dle odhadů si až 25 % domácností nemůže dovolit nenadálý výdaj kolem deseti tisíc korun. Lidé se tak při náhlých životních situacích dostanou do problémů, a často skončí s dluhy. Problémy vyjít s příjmy mají zejména samoživitelky/samoživitelé a ženy starší 65 let, které žijí samy. Charita Česká republika pomáhá zranitelným skupinám obyvatelstva a lidem v nouzi. Zároveň se snaží systematicky prosazovat opatření vedoucí k odstranění nebo zmírnění chudoby.

Manažerka pro sociální advokaci z Charity Česká republika, Iva Kuchyňková, spatřuje dvě hlavní překážky v boji proti chudobě – nedostupné bydlení a špatně nastavený systém řešení zadluženosti. „Dostupné bydlení je samo o sobě základ pro vymanění se z chudoby. Pokud má člověk zázemí, snáz si najde práci. Ale i v malých obcích nájem dosahuje 12 až 15 tisíc korun měsíčně, a to dávky z úřadu práce nepokryjí,“ vysvětluje Iva Kuchyňková.

Pokud se navíc člověk dostane do dluhů, návrat do běžného života se mu tím velmi zkomplikuje. „Lidé se často nemohou dostat z chudoby kvůli zadluženosti. Ve chvíli, kdy má člověk exekuce, z jakýchkoli oficiálních příjmů mu zbyde 8 tisíc korun. Za to bydlení ani stravu neseženete. Proto zadluženost drží lidi ve stínové ekonomice a neumožňuje jim vrátit se do běžného života,“ dodává. Za lépe nastavenou legislativu, díky které by se lidé nepropadali do stále hlubších dluhových pastí, bojujeme dlouhodobě. Exekuce se totiž v České republice týká přibližně 9 % všech obyvatel, v některých krajích až 16 %.

S narůstající chudobou v České republice souvisí i zajištění dostupnosti sociálních a zdravotních služeb. Ty nejsou zdaleka dostupné na celém území České republiky. Kupříkladu lidé, kteří nemají zdravotní pojištění, mohou využít pouze tzv. street medicínu, která ale není uzákoněna a je dostupná jen ve velkých městech. Často tak chudí lidé přicházejí k lékaři pozdě, a zbytečně pak dochází například k amputaci končetin. Což ještě snižuje naději na návrat k běžnému životu. Dalším problémem je dlouhodobě nízký počet terénních sociálních pracovníků. Ti pomáhají lidem postiženým chudobou hledat možnosti, jak se ze své obtížné situace dostat.

Bližší informace najdete ve zprávě Poverty Watch Report 2021– Czech Republic, kterou vydala Evropská síť proti chudobě.
zdroj: charita.cz

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.