Medaile za zásluhy o bezpečnost patří třinácti hrdinům z Karlovarského kraje

Medaile Karlovarského kraje za zásluhy o bezpečnost převzali v pondělí 17. října 2022 lidé, kteří v kritické situaci neváhali pomoci zachránit zdraví a život druhým. Slavnostní akt se uskutečnil v karlovarské Becherově vile a ocenění převzalo celkem 13 statečných, mezi nimiž jsou policisté, hasiči, záchranáři, ale i ti, již nepatří do žádné složky Integrovaného záchranného systému.

Medaile se uděluje na základě rozhodnutí Rady Karlovarského kraje za mimořádný čin nebo dlouhodobé zásluhy o bezpečnost. Budoucí držitele ceny navrhuje jedna ze složek Integrovaného záchranného systému, Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje, člen krajské rady nebo zastupitelstva či jiný občan. Kromě poděkování zástupců kraje čekalo na oceněné také hudební vystoupení souboru Riccio Quartetto z Karlových Varů.

Přehled držitelů medailí Karlovarského kraje za zásluhy o bezpečnost – 2021, 2022:                    

Dominik Svoboda

Dne 18. 1. 2021 se Dominik Svoboda s kamarády vydal zahrát si hokej na novorolský rybník. Když už se chystali k odchodu, z dálky uslyšeli křik lidí o pomoc. Nejprve nevěděli, o co se jedná, ale rozeběhli se ke křičícímu hloučku. Na místě zjistili, že se kus od břehu propadla tenkým ledem do vody asi třináctiletá dívka. Dominik neváhal a zkusil se po ledě k tonoucí dívce přiblížit. Jeho váhu led unesl, ale když se blížil k místu propadnutí, led začal praskat i pod ním. Proto Dominik dále pokračoval plazením se po břiše. Dívka se mezitím částečně dostala na led, ale vlivem promrznutí nebyla schopna dalšího pohybu. Pod Dominikem začal praskat led, i když ležel na břiše, a tak se snažil co nejvíce natáhnout a podat dívce hokejku. Po několika neúspěšných pokusech se povedlo dívce hokejku zachytit a udržet se jí a Dominik jí tak mohl přitáhnout na pevnější led a následně dovést až ke břehu, kde se o dívku s ostatními přihlížejícími postarali. Za tento čin byl rovněž oceněn Zlatým záchranářským křížem, jenž osobně přebíral od prezidenta republiky.

Radek Koutník a prap. Miloš Dundra

Radek Koutník, řidič vozu zdravotnické záchranné služby, nastoupil 24. 11. 2021 na svou noční službu. Druhý den ráno předal službu svému kolegovi a odjížděl domů. Po cestě však spatřil dopravní nehodu, šlo o čelní náraz osobního automobilu s dodávkou. Na místě zastavilo další vozidlo. Shodou okolností z něj vystoupil kolega policista z Územního odboru PČR Sokolov. Jednalo se o praporčíka Miloše Dundru. Společně pomohli účastníkům nehody.  Zranění byli „pouze“ v osobním voze, řidič byl schopen z vozu vylézt sám, ale nezletilá spolujezdkyně zůstala zaklíněna. Jednalo se o 13letou dívku. Zaklíněné dívce pak Radek Koutník pomáhal až do příjezdu svých kolegů záchranářů. Po předání malé pacientky letecké záchranné službě teprve Radek Koutník odjel domů.

Policisté zařazení v Obvodním oddělení Mariánské Lázně:

pprap. David Bláha, prap. Miroslav Dobeš, prap. Jan Karolik a prap. Antonín Sejkora

Dne 29. 07. 2022 v době kolem 22. hodiny v rámci výkonu služby vypátrali pohřešovanou osobu, která téhož dne v době kolem 20:30 hodin odešla z místa svého bydliště v obci Teplá – Bohuslav. Při odchodu vyhrožovala sebepoškozením. Osoba byla po propátrání rozsáhlého polního a lesního prostoru v okolí obce policisty nalezena v bezvědomí s řeznými poraněními na vnitřní straně obou zápěstí. Policisté vypátrané osobě neprodleně poskytli první pomoc, zajistili životní funkce, ošetřili poranění tlakovými obvazy, přivolali odbornou lékařskou pomoc a transportovali zraněného člověka terénem k místu s lepší dostupností pro osádku záchranné služby, která po neodkladném vyšetření a ošetření, zraněného transportovala do nemocnice v Karlových Varech. Policisté svým osobním nasazením a poskytnutím první pomoci vypátrané osobě zachránili život.

Policisté zařazení v Obvodním oddělení Chodov:

prap. Tomáš Rau, prap. Vladimír Horský, pprap. Rudolf Schmelzer

Dne 5. 2. 2022 byl během noci na linku tísňového volání oznámen požár výškového panelového domu v Chodově, Nám. ČSM. Uvedení policisté byli jako první na místě, projevili osobní statečnost a příkladné plnění služebních povinností. Nehledě na ohrožení svého života a zdraví provedli velmi rychlou a nezbytnou evakuaci zde bydlících a požárem ohrožených osob, čímž tímto profesionálním přístupem odvrátili hrozící újmy na životech a zdraví velké skupiny osob.

Policisté zařazení v Obvodním oddělení Chodov:

prap. Tomáš Bokšay a prap. Pavel Tonka

Dne 17. 5. 2022 v dopolední době byl na linku tísňového volání oznámen požár výškového panelového domu v Chodově, ul. Smetanova. Uvedení policisté byli jako první na místě, projevili osobní statečnost a příkladné plnění služebních povinností. Také oni nehleděli na svou případnou újmu a provedli velmi rychlou a nezbytnou evakuaci lidí ohrožených požárem. Svým profesionálním přístupem odvrátili nebezpečí, do kterého se dostali obyvatelé domu.

Pavel Svoboda

Dne 7. 12. 2021 byl řidič autobusu Pavel Svoboda během jízdy po Karlových Varech osloven jednou z cestujících s tím, že ve voze zkolaboval člověk. Řidič ihned zareagoval, zastavil v zastávce, vyběhl z kabiny a zahájil resuscitaci cestujícího přímo ve voze, a to na základě pokynů operátorky zdravotnické záchranné služby, kterou v mezidobí zavolala výše uvedená cestující. Ostatních cca 20 cestujících bez jakékoli snahy pomoci vystoupilo z autobusu nebo pouze přihlíželo. Resuscitace trvala až do příjezdu záchranné služby (pro tyto výjimečné situace jsou naši řidiči pravidelně školení záchrannou službou). Díky statečnosti, odvaze a správně provedené resuscitaci byl zachráněn lidský život.

 

Zdroj: KÚ KVK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.