Veřejné rozpočty na Karlovarsku ovládá kulturní lobby

Rozsáhlá rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech nejspíš po přepracování původní dokumentace skončí příští rok na jaře. Podle vedení stavby by se už v červnu do budovy lázní mohli podívat první návštěvníci.

Zdobit budovu by nově mohla například muzejní expozice, ale své zázemí tady bude mít podle hejtmana Kulhánka v první řadě Karlovarský symfonický orchestr.

Jak potvrdil hejtman Petr Kulhánek (STAN, KOA, TOP09…) zvolený za Starosty a nezávislé, objekt bude kraj používat i pro své akce:

„Bude to sál v atriu pro větší akce. Pro komornější akce reprezentativní prostory Zanderova sálu. Můžeme využívat celou budovu i pro akce typu seznámení se s lázněmi UNESCO. Chceme to poskytnout i jako prostor dalším deseti městům, které jsou v nominaci, udělat akci celoevropského významu,“ uvedl Kulhánek

Karlovarský kraj za rozmar karlovarských hudebníků, kteří kandidují za Kulhánkovo hnutí KOA zaplatí téměř 1,5 miliardy korun. Na financování se podílí také stát a město Karlovy Vary.

„Samotná stavba bude stát 1,1 miliardy, dalších 157 milionů korun vestavba koncertního sálu, 50 milionů muzejní expozice a 40 milionů vybavení,“ vyjmenoval v minulosti politik Čekan (HNHRM).

Karlovarský symfonický orchestr (KSO) navštěvuje běžně okolo jedné stovky posluchačů a krajské město jako jeho zřizovatel dodnes neví jaké další náklady přinese energeticky náročný provoz historické budovy, které bude mít podle informací minimální příjem z komerčního využití, takže celý provoz budou nejspíš platit občané ze své kapsy.

Když porovnáme návštěvnost sportovních a kulturním akcí, které v Karlových Varech jsou pro řády stovek až tisíců fanoušků a návštěvníků a zájemce o poslech KSO, kterých je  jen malá hrstka, dále k tomu připočítáme další náklady na každoročně stoupající běžný provoz v řádech miliónů, a k tomu nové náklady na provoz budovy, kde náklady mohou jít do desítek miliónů každý rok, tak není jisté do jakých potíží se dostane rozpočet malého lázeňského města.

„Co straší všechny rozumné lidi je to, o čem politik Kulhánek zarytě mlčí. To jsou náklady na provoz celého kolosu.  Hudebníci krajského formátu vyberou vstupné od hrstky platících diváků, přitom generují  stále se zvyšující náklady. Produkce KSO nikdy v minulosti nepokryla ani základní potřeby provozu celé zájmové instituce s tradicí malého lázeňského orchestru. V posledních létech orchestr významně personálně rostl, ale s ním i náklady, které nikdy neodpovídaly příjmům.  Hudebníci jsou bohužel zcela závislí na veřejných rozpočtech a karlovarská pokladna je po Kulhánkovo osmiletém vládnutí prázdná. Navíc je zde dluh okolo 700 miliónů korun, který musí město splácet. Přitom karlovarští umělci zdaleka nevyprodávají koncerty, aby se mohli pyšnit alespoň vlastní soběstačností a jsou v rozpočtu města další nákladnou položkou, která stále roste. Nelze očekávat nic víc, než vydávání dalších a dalších desítek miliónů korun, které potečou ve prospěch malé lobbystické skupinky, pro politicky angažované členy a příznivce hnutí KOA. Politici z hnutí KOA, kde působí hejtman Kulhánek (KOA, STAN, TOP 09) jsou členové KSO kteří kandidují ve volbách a kromě hudby, tak aktivně ovlivňují politiky a peníze v řádech stovek miliónů do investic a desítek miliónů na provoz orchestru. Na to budou všichni občané z Karlovarského kraje doplácet prostřednictvím  veřejných rozpočtů a každý následující rok z kapes všech potečou další desítky miliónů korun ve prospěch úzké zájmové skupiny. Kam až chtějí politici zajít, když se rozhodli živit malého Bumbrdlíčka, který jim už dávno přerostl v obřího a věčně hladového Otesánka?,“ uvádí Michal Riško (PRO).

Karlovarský symfonický orchestr vznikl v době rozkvětu lázeňství nikoli pro občany města, ale jako malý lázeňský orchestr, který měl hrát na  kolonádách pro lázeňské hosty jako součást lázeňské péče. Dne si soukromé lázně a hotely vůbec nedovedou představit, že by bezedné monstrum uživili. A tak se v KSO objevují politici z hnutí KOA, kteří lobují za jeho zachování, které přechází postupně v čerpání desítek miliónů korun z napjatých veřejných rozpočtů, které jsou decimovány neziskovými projekty prohlubující stále se zhoršující ekonomickou situaci.

Z Karlových Varů odchází každoročně stovky lidí, kteří již budou platit daně jinde. Na KSO chodí stále více seniorů se slevou, aby se nestalo, že hudebníci budou hrát v sále s diváky jasnou přesilovku. Na desítky hrajících hudebníků zbyde jen slabý potlesk několika rukou. 

Náklady se nejspíš rapidně zvednou také zřizovateli KSO, městu Karlovy Vary, které se bude na provozu podílet. Zatím co ostatní zájmové skupiny občanů Karlovarského kraje doslova paběrkují, tak KSO v Karlových Varech se rozhodně nouzí netrápí.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.