Dvanáctý ročník festivalu Den architektury se blíží

Den architektury – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás ve dnech 30. září až 6. října opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Mottem letošního ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!”, a program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací v různých měřítkách.

„Nejen v rámci Dne architektury dlouhodobě sledujeme téma udržitelnosti v architektuře, se kterým souvisí letošní hlavní festivalová sekce i další festivalová linka věnovaná zelené architektuře. Jednou z cest k udržitelnosti jsou pro nás i renovace staveb a odklon od bourání odkazu 20. století. Napříč republikou jsme svědky mazání paměti tohoto období, jejíž nahrazování nepřináší větší hodnotu. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní rekonstrukce či revitalizace mohou být větším přínosem nejen pro investora, ale i pro veřejnost,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová.

Za architekturou známou i neznámou se mohou zájemci vydat pěšky, za běhu nebo na kole, ale i třeba na skatu, a to vždy s odborným výkladem. Pod tradičním názvem Hurá dovnitř! se otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov. Festival představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. „V Karlových Varech se můžete těšit v rámci festivalu na dvě akce, a to komentovanou procházku po lokalitě Staré vodárny v blízkosti meandru řeky Ohře, včetně prohlídky tuhnického špýcharu. Provede nás regionální historik, karlovarský patriot a zároveň bývalý zaměstnanec dnes již nevyužívané Staré vodárny Jindřich Nový. Druhou akcí bude promítání filmu Ztracený Paradise, historie na ústupu o příběhu, který dokumentuje poslední dny odsouzeného brutalistického komplexu v Birminghamu.“ doplnila Jana Boukalová z Kanceláře architektury města s tím, že obě akce jsou pro veřejnost zdarma.

Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura. Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

 

Zdroj: Kancelář architektury města Karlovy Vary

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.