Vedení Karlovarského kraje sype kamarádům statisíce do kapsy, ale na rentgen v Nejdku nemá

(Karlovy Vary, 15. 9. 2022) – Zastupitelé spojení s vládnoucí koalicí v Karlovarském kraji odmítli poskytnout individuální dotaci městu Nejdek na nákup nezbytně nutného rentgenu. Ten slouží na místní poliklinice lékařům, kteří se starají jednak o pacienty z Nejdku a okolí, o klienty ze dvou krajských DPS, ale také o turisty, kteří do regionu přijíždějí za sportem a zábavou.
Starostka Nejdku Ludmila Vocelková (ANO) požádala Karlovarský kraj, aby městu s nákupem nového rentgenu pomohl a přidělil mu takzvanou individuální dotaci ve výši necelých 900 000 korun, kdy rentgen město Nejdek vyšel na cca 1,8 milionu korun. Smutný je fakt, že vládnoucí krajská koalice tuto žádost smetla ze stolu s tím, že se jedná o nesystémové řešení.
„Poukazovali jsme na skutečnost, že pomocí individuálních dotací se v kraji zcela běžně podporuje celá řada věcí z oblasti kultury, sportu a mnoha dalšího, a že na tyto akce téměř vždy existují řádně vypsané dotační programy a přesto se na ně finance v podobě individuálních dotací v krajském rozpočtu najdou a podpora nákupu rentgenu do Nejdku by jistě díru do krajského rozpočtu také neudělala,“ vysvětluje opoziční krajská zastupitelka Gabriela Dostálová (ANO).
Ona i její opoziční kolegové doslova a do písmene prosili vedení kraje, ať je dotace pro město Nejdek schválena. Během dlouhé diskuze bylo poukázáno na fakt, že dalšími body programu zastupitelstva jsou různé individuální dotace, o ty ale žádají kamarádi a spřízněné duše vedení kraje. „U jedné individuální dotace, o kterou žádal člověk, který je na společné kandidátce s hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem, ale rada kraje dala doporučení dotaci na nákup osobního automobilu schválit. Koaliční parta se tak rozhodla, že i když je na tento druh vypsán řádný dotační titul, tak tuto záležitost bude přesto řešit individuální dotací,“ popisuje další opoziční zastupitel Petr Kubis (ANO).
I na tuto skutečnost poukazovala opozice při diskuzi a prosbách o podpoře nákupu rentgenu pro Nejdek. V tu chvíli si vzal slovo hejtman Petr Kulhánek (STAN) a uvedl: „Já se zmíněnou dotací na nákup automobilu nesouhlasím a nepodpořím ji.“  Proč tedy nevyužil, dle Zákona o krajích,  právo veta a nepředložil jej zastupitelstvu se svým  nesouhlaným stanoviskem?
Smutné je, že zatímco dotace na nákup rentgenu pro Nejdek nakonec podpořena nebyla, dotaci na nákup osobního automobilu podpořili a k tomu podpořili také individuální dotaci festivalu v Mariánských Lázních (starosta Martin Kalina – Piráti), který dlouhé roky spoluorganizuje členka vedení kraje Markéta Monsportová (Piráti), dále schválili individuální dotaci pro město Aš (starosta Dalibor Blažek – HNHRM) na nákup čtyřkolky, která se bude starat o běžecké stopy, 1 milion korun dostal Boží Dar (starosta Jan Horník – STAN) na sněžnou rolbu a takto by se dal napsat dlouhý seznam individuálních dotací, které téměř pravidelně čerpají pouze spříznění lidé, firmy a města k současnému vedení kraje.
„Je mi velmi líto, že Rada  Karlovarského kraje nedoporučila dotaci ke schválení. Mrzí mě to o to více když vím, že v tomto orgánu i v zastupitelstvu sedí starostové současní i minulí. Nikoho z nich ani nenapadlo, aby mi zavolal a zeptal se na podrobnosti. Snažila jsem se předložit protinávrh a pokusit se přesvědčit kolegy zastupitele, aby Nejdku část nákladů na RTG přiznali ve formě dotace. Říkám si, že když může být úspěšná například individuální dotace na pořádání kulturní akce pro Cheb ve výši 700 tisíc Kč (starosta Antonín Jalovec – STAN), pro město Aš individuální dotace na kulturní akci ve výši 500 tisíc Kč (starosta opět Dalibor Blažek – HNHRM), proč by Nejdek nemohl dostat stejnou částku na důležitý přístroj, který jeho obyvatelům v případě úrazu velmi zkrátí cestu k následnému ošetření,“ říká starostka Nejdku a krajská zastupitelka Ludmila Vocelková.
Jenže vedení kraje opět dokázalo, jak se lidově říká: „Všichni jsme si rovni, ale někteří z nás jsou si rovnější.“ Podle opozice překračuje arogance současného vedení Karlovarského kraje všechny meze a rozdělování peněz jen pro vyvolené dokazuje, že hejtmanovi Petru Kulhánkovi, radním kraje a koaličním zastupitelům jsou bližší kamarádi, známí a političtí spolustraníci, než běžní obyvatelé kraje.
„Je smutné, že 900 tisíc korun na rentgen do Nejdku, který prokazatelně slouží k poskytování zdravotní péče, vedení kraje uvolnit nechce, ale na filmový festival, osobní auto, čtyřkolku a další, v kontextu s lékařským přístrojem pomíjivé věci, bezostyšně sype v podobě individuálních dotací kamarádům a známým přímo do kapsy,“ dodává smutně primátorka Karlových Varů a opoziční krajská zastupitelka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), která se domnívá, že zdraví obyvatel a nutné zdravotnické vybavení, by mělo být vždy prioritou všech zastupitelů a to bez ohledu na politická trička, programy a názory.

 


poznámka redakce

Kdy začne „dekoalizace“ veřejných rozpočtů?

Recept na úspěšné vládnutí pochází z hnutí KOA, které je domovskou politickou organizací současného hejtmana Kulhánka. Je to ten stejný politik Kulhánek, který po osmi létech primátorování předal město topící se v ekonomickém marasmu, kde vládly neinvestiční dotace pro kamarády, obdobně jako dnes na Karlovarském kraji. Zde se ale vše zrychluje. Rozkulhané utrácení jede doslova na plné pecky. Dluhy zřejmě Karlovarský kraj neminou, stejně jako Karlovy Vary, které dluží nejen stovky miliónů. ale díky dlouhodobé „koalizaci“ chybí peníze v budovách, silnicích, chodnících, školách a dalších veřejných institucích.  

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.