V Krušných horách jsou tři nejmenší česká města.

ČR – Nejlidnatějším městem Česka byla ke konci roku 2021 s 1,28 milionem obyvatel Praha, naopak nejmenší populaci, pouhých 77 osob, měla krušnohorská Přebuz. V Krušných horách je nejmenších městeček více. Největší absolutní přírůstek obyvatel zaznamenalo loni hlavní město, k nejvyššímu úbytku pak došlo v Ostravě. Historická Olomouc jen těsně ztratila status stotisícové metropole. Aktuálně o tom informuje Český statistický úřad.

Na konci loňského roku mělo Česko celkem 608 měst, obcí s působností městského úřadu nebo magistrátu. Nejkratší dobu se mezi ně nově řadí Štěpánov, který získal tento statut teprve v roce 2020.

Podle počtu obyvatel patřila k  k poslednímu dni v roce 2021 mezi naše nejmenší města Přebuz v okrese Sokolov, které má pouhých 77 obyvatel, Loučná pod Klínovcem, opět v okrese Chomutov, 135 obyvatel a Boží Dar  v okresu Karlovy Vary s 227 obyvateli). Méně než 1 000 obyvatel mělo v Česku celkem 33 měst.

Nejvíce obyvatel má  Praha (1,28 milionu), Brno (379 tisíc), Ostrava (280 tisíc) a Plzeň (169 tisíc).

„Praha je městem s nejvyšším celkovým přírůstkem obyvatel, jen v roce 2021 v ní přibylo 15 993 osob,“ uvádí Jan Bílík z oddělení demografické statistiky ČSÚ. „Pokud bychom však přepočítali celkový přírůstek na počet obyvatel, pak největší vzestup vloni zaznamenalo město Přebuz. Zde šest nových obyvatel znamenalo v relativním vyjádření nárůst populace o téměř 8 %,“ dodává. K nejvyššímu celkovému úbytku obyvatel došlo v roce 2021naopak v Ostravě (−2 474), ve vztahu k velikosti populace pak ve městě Janské Lázně (−3,6 %, absolutně úbytek 24 osob).

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.