Do nové sezóny s novým šéfdirigentem

Karlovarský symfonický orchestr vstupuje do 188. sezóny tradičně festivalem Dvořákův karlovarský podzim, na kterém se představí renomovaní čeští umělci a své životní jubileum s námi na jevišti oslaví i houslová legenda Václav Hudeček. Večer 22. září bude patřit dvěma dámám. Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková je místnímu publiku dobře známá, s orchestrem se zde představila několikrát s velkým úspěchem. Od jejího posledního hostování se jí však dostalo významné a zasloužené mezinárodní pozornosti – stala se sólistkou slavné Semperovy opery v Drážďanech. Pod taktovkou mladé polské dirigentky Martyny Zych provede Dvořákovy Písně milostné a Cigánské melodie, ve druhé části večera pak zazní Dvořákova 7. symfonie. Dalším vynikajícím umělcem festivalu bude 29. září violoncellista Petr Nouzovský. V jeho podání zazní Koncert pro violoncello D dur Josepha Haydna, pod vedením koncertního mistra Jakuba Sedláčka je dále na programu půvabná Dvořákova Serenáda pro smyčce E dur.

 

Zahajovací koncert sezony je vždy mimořádnou kulturní událostí, letos však ještě o něco více – 14. září se v sále Grandhotelu Pupp ujímá své pozice šéfdirigenta KSO Ondřej Vrabec.

 

Ondřeji, snad každý dirigent si na program svého inauguračního koncertu zvolí díla, se kterými je hluboce ztotožněný. Uslyšíme Janáčka, Elgara, Dvořáka…Mohl bys poodkrýt, čím jsou blízká Tvému srdci?
Janáčkova Liška Bystrouška je záhadná červená niť mého života. Jednou za čas ji okolnosti přivanou do mého života a pokaždé je předzvěstí zásadních a prudkých obratů jeho kurzu. Přinesla mi umělecké příležitosti a přátelství, na které bych nepomyslel ani v nejsmělejších snech. Stačí jmenovat třeba mého dlouholetého vzácného mentora a podporovatele, dirigentskou legendu Sira Johna Eliota Gardinera. Právě tato hudba také tvoří spojku mezi mnou, mým zbožňovaným učitelem prof. Radomilem Eliškou (dirigent KSO v letech 1969-1990) a Japonskem, které se nám oběma, byť zcela jiným způsobem, stalo druhým domovem. Poprvé jsem to aktivně já, kdo zařazuje Lišku na svůj koncert a posílám ji panu profesorovi do nebe jako poděkování.

Elgarovy překrásné Enigma variace jsou vlastně také pozdravem tam nahoru-tentokrát mému druhému laskavému učiteli Jiřímu Bělohlávkovi. Právě provedením tohoto kusu jsem kdysi na HAMU vzbudil jeho zájem jako dirigent – znal mě do té doby výhradně jen jako hornistu.

 

Vstupenky zakoupíte na: https://vstupenky.karlovyvary.cz/cs/akce/23483-zahajovaci-koncert-188-koncertni-sezony

 

Zdroj: KSO

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.