Procházku v Parku historie v Aši zpestří Hmatové planetárium

Na přelomu května a června pořádalo město Aš soutěž o nejlepší návrh pro volné místo v Parku historie. Ptalo se občanů, co by v parku ocenili a co jim schází. Nápady město sbíralo tři týdny, na jejichž konci se  sešlo více než 30 návrhů.

Téměř polovina navrhovatelů by si na místě přála dekorační či vizuální prvek, menší třetina by volila rekreační prvky a třetina vzdělávací prvek. Po sběru nápadů přišlo na řadu hodnocení. Nejprve všechny návrhy hodnotili členové strategické komise. Návrh podrobili pohledu mnoha stran. Řešila se jeho originalita, dále soulad s okolím, soulad i se směřováním celého města, veřejný přínos i záběr cílové skupiny.

Už během hodnocení strategické komise se profiloval vítězný návrh, jímž je hmatové planetárium. Další dobře hodnocené návrhy byly lavičky a info tabule, stojany na kola opět s lavičkami a info tabulí, panely s fotogalerií a historií města.  Rada města Aš nakonec vybrala vítězný návrh pro realizaci Hmatového planetária, což je model, který přibližuje noční hvězdnou oblohu i zrakově postiženým a nevidomým. Model pracuje nejen s hvězdami jako objekty, ale i s jejich jasností a seskupeními s ostatními hvězdami do souhvězdí.

„Já se tady na Ašsku pohybuju v sociálních službách, takže hmatové planetárium byl nápad z tohoto úhlu pohledu, aby bylo něco i pro naše klienty. My jsme rodina trošičku přes astronomii, která mi tady na Ašsku chybí. Hmatové planetárium je vhodné jak pro děti, tak třeba i pro klienty s mentálním postižením. A když k tomu přibydou i nějaké tabule, bude to poutavé i pro ostatní návštěvníky, kteří s astronomií ještě nepřišli pořádně do kontaktu,” vysvětluje svoji myšlenku autorka nápadu Veronika Spurná.

Hlavní cíle modelu:

„Jé, těch tam je!“ – je jich hodně, ale jsou spočitatelné.
„Kde je Polárka?“ (např.) – určení polohy hvězdy (směr).
„Tamhleta hvězda je jasnější než tamhleta.“ – hvězdy mají různou jasnost.
„Co to je souhvězdí?“

Následně u konstrukce prvního modelu vzešly další možnosti: možnost označení jakéhokoliv tělesa (i pohybujícího se) prostřednictvím reliéfní čáry popř. soustavy reliéfních čar a reliéfních značek, variabilnost nabízeného astronomického programu. Nyní se město pustí do plánování a realizace bude probíhat v roce 2023. Na konci toho roku by mohli návštěvníci poprvé vnímat oblohu svými prsty.

Město Aš tímto způsobem otestovalo, jak do budoucna zapojovat občany při hledání vhodných projektů pro oživení městského prostoru. Do budoucna se proto chystá pořádat podobné sběry pro další „Ašská místečka”. „My vytváříme poměrně velké projekty a často zůstanou pozapomínané některé maličkosti, které občané vnímají jako důležité pro zpříjemnění života. Do budoucna to chceme dělat obdobně a budeme hledat prostory, o jejichž využití diskutujeme, ale nemáme v nich úplně jasno. Tam lidi požádáme o to, aby nám pomohli,“ vyjádřil se k projektu starosta města Dalibor Blažek.

 

Zdroj: město Aš

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.