Zemřel skvělý lukostřelec Pavel Smažík

Po těžké nemoci zemřel ve středu 27. července ve věku nedožitých 53 let skvělý lukostřelec a předseda klubu LK ESKA Cheb Pavel Smažík. Za necelé dvě dekády se mu povedlo vybudovat na základech trosek chebské lukostřelby špičkový klub s početnou sportovní základnou. Dnes má k dispozici moderní střelnici a zázemí, kde chybí dokončit už pouze dostavba kryté haly.

Pavla Smažíka přivedla spolu s jeho bratrem Petrem k lukostřelbě už v době školního studia Květoslava Krausová. V roce 1985 si ve svých 16 letech připsal na konto první sportovní úspěchy, když se v poháru oddílových družstev podílel (spolu s Berezkinem, Přibylem a Šusterem) na získání skvělého druhého místa v kategorii dorostenců s nástřelem 5353 bodů pro chebskou tělovýchovnou jednotu Eska. I přes řadu úspěchů na menších závodech mu však nejcennější domácí trofej řadu let unikala. Kolekci stříbrných a bronzových medailí tak nakonec zlatem a titulem mistra republiky doplnil až v roce 1999, kdy v družstvech spolu s Josefem Brettlem a Janem Eichlerem vybojoval metu nejvyšší.

Paradoxně ve stejné době chebská lukostřelba procházela významnou krizí. Po úmrtí jejího dlouholetého předsedy Zdeňka Krause oddíl postupně upadal, klesal počet jeho členů a v roce 2004 dokonce přišel i o svou střelnici na břehu řeky Ohře. Tím i na několik let skončila jeho sportovní činnost. V roce 2010 ale Pavel Smažík udělal krok, který se navždy zapsal do historie chebského sportu. Spolu s posledními zbylými členy tamního lukostřeleckého oddílu a několika dalšími přáteli stál u obnovy lukostřeleckého sportu v regionu. Stal se předsedou lukostřeleckého oddílu a poté, co se v roce 2014 oddíl vyčlenil z tělovýchovné jednoty a vznikl klub LK ESKA Cheb, byl opět jednomyslně zvolen jeho předsedou. Členové LK ESKA Cheb jsou pravidelně oporou národních reprezentačních týmů, vybojovali impozantní kolekci titulů mistrů a mistryň České republiky a díky aktuálně nejlepší střelkyni klubu Martině Zikmundové se dokonce zapsali na špičku světových žebříčků. Nic z toho by ale nebylo možné bez jeho bývalého předsedy.

 

Zdroj:  LK ESKA Cheb

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.