Úřad zastavil řízení k omezení akreditace na ZČU v Plzni, škola napravila chyby

Národní akreditační úřad (NAÚ) zastavil jednání o omezení akreditace, tedy povolení ke vzdělávání, na Právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni. Fakulta podle něj už napravila zjištěné nedostatky, kvůli kterým jí odebrání akreditace hrozilo. Vyplývá to ze zápisu z červnového jednání rady úřadu. Informaci dnes ČTK potvrdil zástupce NAÚ Jiří Smrčka. Akreditační úřad při kontrole na fakultě původně zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek.

O zahájení řízení k omezení akreditace rozhodla rada akreditačního úřadu na svém dubnovém zasedání. Týkalo se magisterského studijního programu Právo a právní věda. Při přijímání do něj fakulta podle úřadu zvýhodňovala absolventy programu celoživotního vzdělávání (CŽV) na úkor uchazečů, kteří u přijímací zkoušky dosáhli lepších výsledků. V některých případech fakulta podle kontrolorů navíc zvýhodnila i zájemce, kteří program celoživotního vzdělávání ve stanovené lhůtě ani nedokončili.

„Nápravnými opatřeními, která vysoká škola bez prodlení přijala, odpadl důvod, pro který bylo řízení z moci úřední zahájeno,“ uvedl úřad v zápisu. „Myslím, že (univerzita) zjednala nápravu tím, že ukončila uskutečňování programu toho celoživotního vzdělávání,“ řekl ČTK Smrčka. Fakulta má podle úřadu dodat radě do konce srpna ještě kontrolní zprávu o podmínkách pro přijímání do akreditovaných programů celoživotního vzdělávání.

Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček v květnu uvedl, že řízení k omezení akreditace na právech se týkalo takzvaných nultých ročníků a způsobu přijímání na fakultu, nikoli samotného studia na univerzitě. Do programu CŽV podle akreditačního úřadu nastupovali lidé, kteří neuspěli u přijímacích zkoušek do běžného studia. V CŽV podle rektora studovalo od loňska na právech 14 studentů. Toto vzdělávání odpovídalo obsahem prvnímu ročníku studia programu Právo a právní věda. Když se pak absolventi CŽV znovu přihlásili k běžnému studiu, dostali body navíc.

Právnická fakulta ZČU je spojena s největší aférou českého vysokého školství. Vypukla v roce 2009 kvůli takzvaným rychlostudentům a nestandardnímu studiu. V listopadu 2011 ministerstvo školství (MŠMT) odňalo právnické fakultě akreditaci doktorského studijního programu. V roce 2012 přišla na jeden akademický rok také o akreditaci pětiletého magisterského oboru a škola nemohla přijímat nové studenty.

V červenci 2013 potvrdilo MŠMT plzeňským právům akreditaci pětiletého magisterského programu a už od 1. září téhož roku začala fakulta přijímat nové studenty. Akreditaci doktorského programu získala fakulta v roce 2015 a po dlouhé době se tak stala skutečně plnohodnotnou. Národní akreditační úřad pro vysoké školství fakultě v září 2018 prodloužil akreditace studijních oborů na maximální možnou dobu deseti let.

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.