Vladimír Páral se stane čestným občanem Mariánských Lázní

Vladimír Páral letos oslaví 90 let. Za dlouhodobou popularizaci města a u příležitosti spisovatelova jubilea se zastupitelstvo Mariánských Lázní rozhodlo udělit Vladimíru Páralovi čestné občanství. Slavnostní akt proběhne před zahájením oblíbené akce Knižní lázně, která se koná od 29. do 31. července.

Město Mariánské Lázně je spojené se jménem Vladimíra Párala navždy, protože od roku 1995 bydlí střídavě v Praze a v Mariánských Lázních. Jak popisuje svůj první dojem z tohoto města? „Modrá obloha, bílý sníh a krásný vzduch. To je moje láska. A já mám ve svém věku nárok na lásku, jako Goethe k Mariánským Lázním a krásné dívce!“

Vladimír Páral bydlí v Mariánských Lázních vedle parku poblíž Ferdinandovy kolonády, rád pravidelně chodí na procházky. V knize Playgirls z roku 1994 vystupuje hrdina, který říká, že chce žít v Mariánských Lázních, meditovat ve Ferdinandu, a pak přejít k dalšímu pavilonu, tam zase meditovat, a pak jít domů. A tak tomu je i v reálném životě autora této knihy.

V srpnu roku 2017 položil pan Páral základní kámen Stezky spisovatelů v Mariánských Lázních. Stezka má připomenout významné spisovatele, kteří bydleli a tvořili v tomto městě. Jak prohlásil: „Pojímám ji (stezku) nejen jako novou turistickou atrakci, ale také jako prostředek ke vzdělávání. Je to jedinečný způsob, jak vrátit děti k literatuře. Věřím, že se stezka stane jakýmsi základním kamenem pro organizaci literárních sympozií a podobných akcí ve městě. Zároveň bych byl rád, aby připomněla Čechům půvab našeho rodného jazyka a jeho bohatství.“

Vladimír Páral, známý rovněž pod pseudonymem Jan Laban, byl ve 20. století jedním z nejoblíbenějších českých spisovatelů. K jeho dílu patří knihy Veletrh splněných přání, Soukromá vichřice, Katapult, Milenci a vrazi, Profesionální žena nebo Muka obraznosti. V 90. letech se Páral víc věnoval žánru sci-fi, napsal například knihy Pokušení A-ZZ či Romeo & Julie 2300.

 

Zdroj: KIS Mariánské Lázně

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.