Balónky s rajským plynem šly na odbyt

V noci ze soboty na neděli z 25. na 26. června letošního roku policisté na  příkaz Okresního soudu v Karlových Varech provedli domovní prohlídku jednoho z místních barů a zjistili, že se v tomto podniku prodávali balónky s rajským plynem. Policistům se podařilo zajistit tři plynové lahve s oxidem dusným, několik sáčků s nafukovacími balónky, dále balónek napuštěný rajským plynem a finanční hotovost v řádech několika set tisíc korun. Během prohlídky bylo zadrženo pět lidí, jimž hrozí odnětí svobody až na tři roky, protože byli obviněni ze spáchání přečinu šíření toxikomanie.

„Obviněné osoby se měly společně podílet na prodeji technického oxidu dusného, známého spíše pod názvem rajský plyn, v jednom z barů v Karlových Varech. Při prodeji této látky, která se používá například v polovodičové technice a ve spalovacích či raketových motorech, měl každý svou roli. Oxidem dusným měli plnit nafukovací balónky, které poté prodávali zákazníkům baru. Ti rajský plyn z balónků následně vdechovali. Pětice osob měla takto naplněné balónky prodávat i přesto, že byla při nákupu lahví s tímto plynem dodavatelem poučena, že není určen k vdechování. Jeho vdechování totiž může způsobit ztrátu vědomí, nevolnosti, závratě, dýchací potíže, křeče a další závažné zdravotní potíže. Po vdechnutí oxidu dusného se mohou u člověka vyskytnout i živé halucinace, je taktéž ovlivněna jeho psychika, vnímání, rozpoznávací schopnosti i sociální chování,“ popsal činnost povedené party a negativní účinky plynu policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Fungovalo to tak, že zákazníci, kteří do baru přišli, si balónky za předem domluvenou cenu nakupovali. Dělo se tak v průběhu otevírací doby, ale převážně v nočních hodinách. Prodeji se „dařilo“ v řádu několika měsíců.

Jediným majitelem a zároveň provozovatelem klubu byl třicetiletý cizinec. Ten  určoval rozsah poskytovaných služeb. Chod zařízení zajišťoval jako nejvyšší manažer provozovny čtyřicetiletý cizinec, který dohlížel na poskytování služeb. „Oba měli zároveň zajišťovat zásobování baru. Jednadvacetiletý cizinec společně s osmnáctiletým mladíkem měli v baru pracovat jako obsluha zajišťující plnění a prodej balónků. Dvaatřicetiletý muž měl mít na starost samotný prodej balónků,“ doplnil policejní mluvčí.

 

Zdroj: Policie ČR

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.