Policie radí, jak předejít vloupání

Letní počasí a datum na kalendáři jsou jasným signálem toho, že prázdniny a s nimi čas dovolených už klepou na dveře. Dovolená je obdobím, na které se lidé velmi těší. Odpočívají, cestují, poznávají cizí země, zkrátka si užívají volna plnými doušky. Každá mince má ale svůj rub a líc. Během cestování zůstávají domy a byty prázdné a není třeba zdůrazňovat, že lákají nezvané návštěvníky. Policisté z tohoto důvodu v rámci prevence upozorňují na nutnost zabezpečení svého majetku před odjezdem na dovolenou. Již čtvrtým rokem si proto připomínáme důležitost zabezpečení obydlí v rámci Evropského dne proti vloupání, který letos připadnul na 15. června. Tuto celoevropskou kampaň vystihují dva slogany, a to: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo Vás ten večer překvapí“ a „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“.

„V Karlovarském kraji k této příležitosti proběhla dne 15. června 2022 v obchodním centru v Karlových Varech preventivní akce. Policejní preventistky z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje si pro návštěvníky připravili preventivní stánek, kde jim připomínali důležité rady a informace týkající se zabezpečení jejich majetku nejen před odjezdem na dovolenou. Připomněli jim také celorepublikový projekt „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“ a informovali o aktuálních trendech v oblasti vloupání do objektů. To bylo doplněno o typy na efektivní obranu proti pachatelům krádeží. Návštěvníky zaujaly vzory mechanických zábranných prostředků včetně zabezpečovacích prvků, které si ve stánku mohly prohlédnout a vyzkoušet,“ informovala o akci policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Na Sokolovsku a Karlovarsku probíhala ve dnech 20. a 22. června preventivní kontrola objektů v chatové oblasti. Majitelé chat a chatek byli o provedené kontrole informováni formou lístečku, na němž si mohli přečíst kromě jiného i cenné rady, jak zabránit případnému vloupání. K podobným kontrolám dojde v celém Karlovarském kraji,

Policejní mluvčí připomněla pár základních pravidel, které je dobré mít na paměti v případě, že člověk opouští svůj domov:

  1. Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
  2. Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu vašeho domova a soukromí.
  3. Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
  4. Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí. Nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.
  5. Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Další informace k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“, která je zdarma ke stažení, nebo na webových stránkách projektu.

 

Zdroj: Policie ČR

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.