Hasič z Aše zabodoval v anketě Hasič roku

V Betlémské kapli na Starém Městě pražském se dne 2. června 2022 za účasti ministra vnitra Víta Rakušana a generálního ředitele HZS ČR Vladimíra Vlčka konalo slavností vyhodnocení profesní ankety Hasič roku 2021. Tuto anketu vyhlašuje ministr vnitra od roku 2009. Do letošního ročníku bylo zasláno celkem 56 nominací. 

„Ocenění Hasič roku si převzal kpt. Ing. Richard Franc z Moravskoslezského kraje za velení odřadu České republiky, který byl vyslán hasit rozsáhlé lesní požáry do Řecka. Velel týmu 36 hasičů. Druhé místo si odnesl nprap.. Mgr. František Hovad za záchranu dětí z ledu a třetím oceněným v této kategorii byl pprap. Jan Mojcher z Karlovarského kraje za dramatickou záchranu řidiče ze zdemolovaného vozidla v odlehlé místě bez signálu mobilních operátorů,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva vnitra Pavla Jakoubková.

Cílem ankety je ocenit profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy, celé pracovní kolektivy, nově vzniklé projekty a zaměstnance sboru za uplynulý kalendářní rok. Ocenění v hlavní kategorii Hasič roku za třetí místo si letos zasloužil Jan Mojcher ze stanice Aš za příkladnou pomoc druhému člověku, kterému šlo o život. Cenu statečný hasič převzal z rukou generálního ředitele HZS ČR Vladimíra Vlčka a Ministra vnitra ČR Víta Rakušana.

To, s jakou profesionalitou a obětavostí v době svého osobního volna pomohl zraněnému muži, si zaslouží obdiv. Situace, ke které došlo loni v červnu, byla velmi dramatická. Jan Mojcher cestoval s manželkou mezi obcemi Kladská a Prameny na Mariánskolázeňsku, když za zatáčkou zahlédl osobní auto, které narazilo do stromu. Uvnitř byl muž, jehož nohy byly zaklíněné, přičemž levá noha byla z větší části amputovaná. Místo nehody naneštěstí nepokrýval signál žádného mobilního operátora a funkční nebyla ani aplikace Záchranka. Nedlouho poté u nehody zastavila posádka Celní správy,
s jejímž příslušníkem zaškrtil nominovaný hasič pahýl amputované končetiny turniketem pro zastavení masivního krvácení. Příslušnice Celní správy jela na místo pokryté signálem a přivolala složky IZS. Posádka Zdravotnické záchranné služby dorazila ke zraněnému po více jak dvaceti minutách, protože k nehodě došlo na velmi odlehlém místě.

Do té doby Jan Mojcher udržoval traumatizovaného muže při vědomí, kontroloval jeho zdravotní stav a přikládal mu studené obklady na hlavu. Vlastními silami zajistil, aby muž z nakloněného vozidla vlivem mírného svahu nevypadnul, jelikož jeho nohy byly stále zaklíněné pod palubní deskou. Po příjezdu složek IZS se nominovaný hasič díky svým znalostem v oblasti vyprošťování u dopravních nehod a mnohaletým zkušenostem podílel ve spolupráci s velitelem zásahu na taktice provádění vyprošťovacích prací. To nebylo kvůli stáří vozidla a jeho zcela zdemolované motorové části vůbec jednoduché. Zraněný muž přežil díky poskytnutí kvalitní první pomoci, které se mu dostalo efektivní spoluprací všech aktérů.

Jan Mojcher tak navázal na úspěchy hasičů z Karlovarského kraje, kteří v minulých ročnících převzali  ocenění v kategoriích Projekt roku či například Zásah roku.

 

Zdroj: HZS Karlovarského kraje

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.