Budou se platby za státní pojištěnce valorizovat?

Ministerstva zdravotnictví a financí se po jednáních shodla na podobě automatické valorizace plateb za státní pojištěnce. Jde o jeden z klíčových bodů programového prohlášení vlády v oblasti zdravotnictví.

Jedná se o historicky první model automatické valorizace plateb za státní pojištěnce s šancí na schválení. Ty se budou od příštího roku počítat z vyměřovacího základu každoročně navýšeného o součet růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy. Zároveň vláda na jednáních slíbila zdravotním pojišťovnám, že zachová výši plateb za státní pojištěnce pro rok 2022 na stejné úrovni jako loni, tj. ve výši 1 767 Kč na osobu měsíčně.

Příští rok by dle návrhu dosáhla platba za státní pojištěnce částky 1 878 Kč na osobu měsíčně, což je o 111 Kč více než letos. V roce 2024 by pak platba dle aktuální makroekonomické predikce mohla růst na 1 959 Kč a v roce 2025 na bezmála dva tisíce (1998 Kč). V celkovém objemu by platby příští rok činily 139,7 mld. Kč, což je o 10,6 mld. Kč více než letos. Celkový objem plateb by mohl dále růst na 145,9 mld. Kč v roce 2024 a na 148,8 mld. Kč v roce 2025.

Obě ministerstva si od automatické valorizace slibují hlavně udržení dostupnosti a kvality zdravotní péče v dalších letech. „Automatická valorizace těchto plateb podle jasných a předem daných pravidel znamená větší stabilitu, předvídatelnost i transparentnost celého systému veřejného zdravotního pojištění. Pacienti, lékaři, nemocnice i pojišťovny se budou už od příštího roku moci spolehnout na každoroční pravidelné navyšování na základě růstu inflace a reálné mzdy,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

„Je to stejný valorizační model jaký stát používá v případě valorizace penzí. Podle tempa růstu inflace a reálné mzdy rostou i důchody a teď nově porostou i platby za státní pojištěnce. Každý ministr financí teď bude vědět, s jak velkou částkou pro tyto účely v rozpočtu počítat. Stejně tak všichni plátci, poskytovatelé i příjemci zdravotní péče,“ doplňuje ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura.

Oba resorty tak završily společná několikatýdenní jednání ve věci budoucnosti plateb za státní pojištěnce v České republice. Formou pozměňovacího návrhu teď chtějí celý mechanismus připojit k vládnímu návrhu zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, kterým se aktuálně zabývá Poslanecká sněmovna a který už prošel prvním čtením. V případě schválení se tak vládě podaří prosadit návrh, který v minulosti neúspěšně prosazovala řada ministrů zdravotnictví.

Hlavními výhodami takto nastavené automatické valorizace je transparentnost, stabilita a předvídatelnost. Lépe akcentuje také stárnutí populace a jeho vliv nejen na důchodový systém, ale i na zdravotnictví celkově. V neposlední řadě automatická valorizace lépe kompenzuje mimořádné nákladové šoky spojené s vyšší inflací.

 

Zdroj: MZ ČR

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.