Pomněnkový den připomíná zmizení malého chlapce

V roce 1979 v New Yorku zmizel šestiletý chlapec, který šel do školy. Nikdy už se nenašel, ačkoli se po něm intenzivně pátralo. Stalo se to 25. května a tento termín zůstává mementem. Od roku 1986 si ho připomínáme jako Mezinárodní den pohřešovaných dětí a od roku 2004 se mu v České republice říká Pomněnkový den.

Pohřešování dítěte je vždy velmi vážnou událostí, při které se aktivuje maximální počet sil a prostředků nejen Policie České republiky, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému a v poslední době i přibývajících dobrovolnických organizací. Právě případ chlapce z New Yorku vedl ke snaze nalézat a následně využívat nové přístupy v případech pátrání po pohřešovaných dětech.

Policie České republiky si tento významný den připomíná již řadu let. Loni navázala spolupráci se zpěvákem Markem Ztraceným, který své jméno i písničky promítl právě do projektu „ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden“. Zpěvák se zapojil i letos a apeluje nejen na teenagery, že útěkem se vše nevyřeší a že je lepší se někomu svěřit a požádat ho o radu než si nechat od někoho ubližovat. V letošním roce se k osvětě na podporu projektu připojili i Jan Koller a Patricie Pagáčová.

„Naším cílem je větší informovanost a současně zapojení široké veřejnosti do pátrání po pohřešovaných dětech. Každoročně se tento den dostává do podvědomí více lidem. Symbolem je modrá kytička pomněnky, kterou policisté společně s informačním letáčkem rozdávají,“ říká policejní mluvčí Soňa Podlahová.

Problematiku pohřešovaných dětí policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje přiblížili návštěvníkům jednoho z karlovarských obchodních domů právě ve středu 25. května. Veřejnosti připomněli, že policie je důležitou součástí při pátrání a v rámci této akce rozdávali preventivní propagační předměty související s tématem pohřešovaných dětí.

„K rychlému šíření informací o pátrání po dětech v ohrožení přispívá i mobilní aplikace ECHO, jejíž vývoj a provoz podporuje Nadace Vodafone. Aktivní využívání aplikace výraznou měrou zvyšuje šanci na nalezení pohřešovaných dětí. Maximální rozšíření aplikace ECHO mezi uživatele chytrých telefonů může taktéž výrazně zkrátit dobu, po kterou se dítě hledá, protože široká veřejnost se přímo oznámením ve svém telefonu okamžitě dozvídá, které ztracené dítě se hledá, přesně jak ukazuje v letošním novém klipu Marek Ztracený. Čím více lidí se dozví o pátrání, a čím rychleji se pátrání zahájí, tím větší je šance, že pohřešované dítě bude nalezeno,“ dodává Soňa Podlahová.

Rady co dělat, když někoho budete postrádat

Než půjdete na policii, je nutné:
•    vyhodnotit situaci (je rozdíl, zda se jedná o dospělou osobu, dítě, nemocnou osobu, duševně dezorientovanou osobu nebo ohroženou na životě apod.)
•    nebát se pátrání, které bude vyhlášeno v médiích, mnohdy právě díky veřejnosti se pohřešovaná osoba nalezne

U dětí a mladistvých je nutné na prvním místě:
•    obvolat své příbuzné, známé a kamarády
•    důkladně prohledat byt, dům, zahradu, sklepy, půdy a okolí vašeho bydliště
•    zkontrolovat, zda doma nezmizely doklady, peníze, oblečení, mobilní telefon, věci osobní potřeby, které by pohřešovaný mohl mít u sebe

Pokud jdete na Policii ČR nahlásit pohřešovaného, nezapomeňte:
•    aktuální fotografii
•    doklady
•    připravit si podrobný popis osoby
•    vzpomenout si na oblečení, ve kterém by pohřešovaný mohl být
•    nezapomenout uvést jeho zdravotní a psychický stav

 

Zdroj: Policie ČR

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.