Průběžné náklady obnovy Císařských lázní doslova vyděsily krajské zastupitele

(Karlovy Vary, 25. 5. 2022) – Jeden a půl miliardy korun, to je částka, kterou do současné doby utratilo a vedení Karlovarského kraje a vytvořilo tak nový rozpočet na rekonstrukci Císařských lázní v Karlových Varech. Ta přitom byla naplánována a vysoutěžena za osm set milionů korun s tím, že polovinu uhradí stát ze svého rozpočtu. To ale neseděl v hejtmanském křesle Petr Kulhánek.

„Je neuvěřitelné, co se s tímto projektem stalo. Současné vedení kraje dostalo peníze, dotaci i zahájenou stavbu. V podstatě mohlo jen kontrolovat průběh prací a poté kolaudovat a slavnostně otvírat. Místo toho se stále vymýšlí nové a nové věci, projekt se neskutečně prodražuje a já se obávám, že nakonec nebudou stačit ani dvě miliardy,“ kritizuje počínání hejtmana a vedení Karlovarského kraje místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a krajská zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Podobný názor má i exhejtman Petr Kubis. Ten je rovněž krajským zastupitelem a absolutně se neztotožňuje s kroky současného vedení kraje.

„Císařské lázně jsou velmi cennou památkou. V původním projektu, podle kterého byla rekonstrukce stavby zahájena, byl zachován celý ráz budovy a kladen byl důraz i na zachování léčebných procedur v objektu. Nyní se ale některé koupelny zrušily a z těch dalších bude něco jako muzeum. Léčit se tedy v Císařských lázních nebude a to mi přijde jako špatné rozhodnutí,“ říká Petr Kubis (ANO).

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) stále nedokáže odpovědět ani na otázku, zda v Císařských lázních bude bydlet Karlovarský symfonický orchestr. Město totiž stále nedostalo od kraje konkrétní a jasně specifikovanou nabídku k pronájmu prostor pro hudební těleso.

Při pohledu na aktuálně utracené peníze se těžce dýchalo i krajskému zastupiteli Janu Vrbovi (ANO). Ten poukazuje na skutečnost, že nelze všechny krajské peníze utratit v Karlových Varech. Rozpočet kraje je podle něj určen pro všechny obce a města a ne jen pro jedno.

„Je pro mě neuvěřitelné, že starosta Chebu, Mariánských Lázní, Františkových Lázní nebo Chodova neprotestují a nevadí jim, že místo toho, aby za stovky milionů krajských korun zvelebovali svá města a obce, kryjí dnes už megalomanský projekt hejtmana Petra Kulhánka,“ doplňuje Jan Vrba.

Částka na rekonstrukci Císařských lázní je nyní téměř o sto procent vyšší, než bylo původně plánováno a navýšení ceny zdaleka nezpůsobila válka na Ukrajině nebo zdražování cen materiálů.

„Tím zásadním důvodem jsou neustálé zásahy do schváleného projektu a neustálé nesmyslné výmysly, které se daly odložit a mohly se realizovat později. Dlouhodobě se obávám, že vedle astronomické cifry za rekonstrukci bude problém i s dodržením termínu a ohrožena tak bude i dotace, což by mělo pro Karlovarský kraj katastrofální následky,“ dodala Jana Mračková Vildumetzová.


Cenou již oprava Císařských lázní předčila nechvalně známou losovačku a výstavbu nové multifunkční haly, která negativně proslavila na dlouhá léta celé Karlovarsko. Tenkrát předražené projekty hlasitě s médii v zádech kritizoval právě politik Kulhánek, který má dnes v Karlovarském orchestru poltickou buňku Karlovarské občanské alternativy (KOA) stojící za lobby, které celou investici výrazně prodražilo ve prospěch místních muzikantů a hrstky jejich posluchačů.

Proč ty samá rozkřičená media, dříve kritizující předražené veřejné zakázky, stojící za politikem Kulhánkem, dnes zarytě mlčí?

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.