Lázeňské lesy už zaměstnaly devět uprchlíků

Sedm žen a dva muži z Ukrajiny pracují pro organizaci Lázeňské lesy Karlovy Vary. Uklízí klest, sází stromky a vykonávají práce v lesní školce. Jsou tak posilou pro kmenové zaměstnance organizace. Většina z nich do práce dojíždí z ubytoven v Karlových Varech a okolních obcí.

 

Lesy mohou celkově zaměstnat na hlavní pracovní poměr až třicet ukrajinských uprchlíků. Navýšení počtu zaměstnanců příspěvkové organizace předcházelo schválení Zastupitelstvem města Karlovy Vary: „Možnost vytvořit nové pracovní pozice pro ukrajinské uprchlíky jsme na zastupitelstvu rádi podpořili. Lázeňským lesům jsme schválili navýšení počtu zaměstnanců a s tím souvisejících mezd i odvodů,“ vysvětlil postup náměstek primátorky Petr Bursík. Na přijímání uprchlíků spolupracuje organizace s Úřadem práce. Zajišťuje jim také  povinnou lékařskou prohlídku a pracovní pomůcky.

 

„Práce v lese je náročná, ale zaplať Pán Bůh za ni!“ říká Ukrajinka Halina, která nyní žije v ubytovně v Jáchymovské ulici v Karlových Varech. Do Česka uprchla společně se svou sestrou a jejími vnuky. Ráda by tu zůstala co nejdéle, jak potvrzuje slovy: „Dokud mě tu necháte, tak budu v lese pracovat.“

Odlišné zkušenosti má za sebou osmadvacetiletá Anička. Ta ve Varech přechodně pracovala již před válkou. V době, kdy byla Ukrajina napadena, bydlela se svou roční holčičkou v rodném Rachově. Nyní žije v Čechách s manželem i dalšími příbuznými. „Problém je, že nemám kam dát dcerku. Do školky ji ještě nevezmou a hlídání je příliš drahé. Když jsem v práci, stará se o ni zatím neteř.“ Trvalý příjem je pro ukrajinskou rodinu důležitý. „Pronajímáme si byt, žijeme tam s manželem a jeho maminkou, která je však dlouhodobě nemocná a pracovat nemůže,“ vysvětluje Anička. I přes náročnou situaci by ráda v Česku zůstala natrvalo.

 

Devítičlenná pracovní parta se skládá z lidí různých profesí. Najdete v ní  stavbyvedoucího, zaměstnance železáren nebo administrativní pracovnici. Společné mají to, že všichni pocházejí z Ukrajiny a svou zemi opustili po vypuknutí války. Za práci v lese jsou podle svých slov vděční, i když je náročná, a rádi by tu zůstali co nejdéle.

 

Zdroj: MM KV

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.