První uprchlíky z Ukrajiny zaměstnala ostrovská společnost Amphenol

Společnost Amphenol Tuchel Industrial v Ostrově na Karlovarsku jako jedna z prvních firem v Karlovarském kraji zaměstnala uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny. Firma s více než 300 zaměstnanci vyrábí elektrické konektory, čtečky čipových karet a kabelové svazky. Dělnické pracovní pozice obsadilo již osm Ukrajinců, převážně ženy, další se po práci poptávají. Díky náboru Ukrajinců se daří plnit dlouhodobě neobsazená místa, řekla dnes Michaela Sochorová z personálního oddělení firmy.

 

Na začátku března oslovila Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje místní firmy, zda mohou zaměstnat válečné uprchlíky. Společnost Amhpenol jako jedna z prvních firem nabídla až tři desítky volných míst. Informace o nabízených pozicích zveřejnila v ukrajinštině i na internetu. Nabízí profese jako montážní dělník, operátor, technolog nebo seřizovač strojů. Některé z pozic jsou vhodné i pro ženy.

 

„Měli by mít základní vzdělání, ideální, když mají praxi v oboru, ale to většinou nebývá, a ochotu pracovat na směny. Mají dvou- až třísměnný provoz. Potřebují jenom manuální zručnost a dobrý zrak,“ řekla Sochorová. Firmě se podařilo obsadit už osm dělnických pozic, většina jsou ženy.

 

Při náboru prvních uprchlíků nebyl problém ani s jazykovou bariérou. „Máme jednoho zaměstnance, který mluví ukrajinsky, protože má manželku Ukrajinku, a ten nám v rámci pohovorů pomáhal. Dále jim vysvětlovat základní věci a pomáhá jim při výrobě. Máme tu i úvodní dokumentaci v ukrajinštině a vše potřebné překládáme,“ řekla Sochorová. Ukrajinci se navíc podle ní chtějí učit česky. Město pro ně připravuje ve spolupráci s ostatními firmami v regionu dvouměsíční jazykové kurzy.

 

Amphenol se potýká s dlouhodobým nedostatkem personálu i s vysokou fluktuací. I další volná místa by mohli obsadit Ukrajinci. „Denně máme pět až šest telefonátů, hlásí se Ukrajinci z celého regionu i celé rodiny. Je opravdu vidět, že chtějí práci, chodí i osobně na vrátnici, vyplňují dotazníky, mají snahu si tu práci najít,“ uvedla Sochorová. V případě základní znalosti češtiny či angličtiny může firma Ukrajincům nabídnout i vyšší pozice.

 

Do Karlovarského kraje, kde žije 283 tisíc obyvatel, přišlo přes 9700 lidí, kteří prchají před ruskou agresí na Ukrajině. V převážné většině jde o ženy s dětmi. Zatímco v polovině března prošlo karlovarským asistenčním centrem až tisíc lidí denně, v posledních dnech jich je kolem 200. Pracovníci centra zajistili uprchlíkům přes 2100 míst k ubytování. Kapacity v regionu se ale rychle plní.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.