Karlovarský kraj rozdělí zbytek z loňského přebytku, většinu nechá v rezervách

Karlovarský kraj rozdělí třetí, nejvyšší část z více než 900milionového přebytku hospodaření z loňska. Většinu si nechá v rezervách, část dá jako zálohu na vyšší náklady za energie pro kraj a jeho příspěvkové organizace, uvedl náměstek hejtmana Vojtěch Franta (Piráti). Kraj měl původně schválený rozpočet s příjmy bezmála osm miliard korun a výdaji 9,5 miliardy korun.

 
Schodek měl sloužit na předfinancování projektů, u kterých kraj předpokládá, že na ně získá dotace. Přebytek hospodaření ale umožňuje některé oblasti hospodaření posílit. Návrh musí ještě projít schválením krajského zastupitelstva.

 

„Je to třetí část rozdělování přebytku z roku 2021. Tentokrát se má rozdělovat přes 720 milionů korun zhruba a 500 milionů korun má jít do Fondu budoucnosti, tedy na rezervu na budoucnost. A zmíním i jednu z podstatných částek, 50 milionů chceme držet jako rezervu pro naše příspěvkové organizace na zvýšené ceny energie a podobně,“ uvedl Franta.

 

Z celkových 729,2 milionu korun má jít také 25,4 milionu korun do rezervy pro případ výpadku financování sociálních služeb nebo 50 milionů korun na stavbu parkoviště u testovacího polygonu BMW u Sokolova, k jehož stavbě se Karlovarský kraj zavázal. Dalších 20 milionů si kraj nechal stranou na možné zvýšení nákladů kvůli růstu úrokových sazeb z úvěrů. Celkem téměř 62,3 milionu si Karlovarský kraj vyčlenil jako rezervu na náklady, které by mohl mít s migrační krizí kvůli ruské agresi proti Ukrajině.

 

Karlovarský kraj loni hospodařil s přebytkem asi 900 milionů korun. V první fázi přerozdělování uvolnil 121,6 milionu, v další vlně pak 68 milionů a navrhovaná třetí část přerozdělování přebytku by měla být poslední. Vzhledem k současné situaci, kdy prudce rostou ceny energií a navíc musí kraj řešit vlnu uprchlíků z Ukrajiny, se velká část peněz přesouvá na rezervní účely.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.