CESTY SVOBODY. Dokumentární festival Jeden svět se vrací do kin a upozorňuje na porušování lidských práv

Před dvěma lety otřásla planetou i Jedním světem pandemie. Ve stínu této nečekané aktuálnosti zůstávají věci, které otřásají světem lidských práv a které festival nemůže ignorovat. Stále trvající autoritářský režim v Bělorusku, znovunastolená vojenská diktatura v Barmě, tlak a kriminalizace ruské opozice, ale i ohrožení nezávislého soudnictví v Polsku. Jeden svět nemůže tuto stále se zhoršující situaci lidských práv ve světě přehlížet a nepřitáhnout k ní znovu pozornost. Zvláště ne v roce, kdy Člověka v tísni čeká 30. výročí od založení. Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne fyzicky ve 25 městech po celém Česku od 21. března do 3. dubna. V Karlových Varech se mohou diváci a divačky těšit na festival od 25. do 27. března tradičně v kině Drahomíra. Vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online. 

 

„Snaha prosazovat lidská práva a pomáhat tam, kde je to třeba, všemi možnými (i nemožnými) prostředky je vždy náročná a nepřináší výsledky přes noc. Právě naopak. Zatímco před dvaceti lety se situace jevila tak, že roztříštěný svět sice pomalu, ale přesto jistě kráčí blíž k jednomu, lepšímu světu, dnešek má k optimistickým vyhlídkám daleko. Přesto napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv,“ popisuje téma festivalu ředitel Ondřej Kamenický.

 

Festivalovou kampaň připravilo už popáté Studio Matyáše Trnky. Skandování, zmatek, vřava, střelba, křik a prchající bosé nohy před ozbrojenými kanadami. To jsou nejčastější scény, které se v letošním vizuálu festivalu objevují. „Ročníková kampaň představuje různé situace, ve kterých se z cest svobody mohou stávat cesty nesvobody. Na tyto situace říkáme jasné ne, které se pak v grafikách často objevuje. Červená barva podtrhuje důležitost neodvracet zrak od podobných situací a neignorovat potlačování lidských práv kdekoliv ve světě. V onlinové části kampaně jsme v animacích reflektovali nejen negativní situace, ale i jejich opaky. Ty přinášejí naději, že bosých ,dobrých‘ nohou je stále víc než kanad utlačovatelů,“ vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.

 

Jeden svět v Karlových Varech 
Nedílnou součástí festivalu Jeden svět jsou jeho regionální části, v Karlových Varech začínáme 21. 3. školními projekcemi pro děti a studenty. Svá místa v kině si již rezervovalo více než 1500 žáků z 8 škol.
Projekce pro veřejnost startují slavnostním zahájením v pátek 25. 3. 2022 v 18:00 v kině Drahomíra. A máte se na co těšit! Vybrali jsme pro Vás na poslední březnový víkend 10 festivalových filmů, k některým máme pozvané hosty na pofilmovou debatu. Připravujeme 2 besedy k tématu Cesty svobody a další doprovodný program. Rodiče malých dětí si mohou vychutnat filmy v kině v klidu, pro jejich děti bude opět k dispozici dětský koutek. Srdečně Vás zveme!

 

Jeden svět online s filmy o působení Člověka v tísni  
Během loňského ročníku představil festival vlastní VOD platformu Jeden svět online, na které v průběhu roku běží ty nejlepší dokumenty z uplynulých ročníků festivalu. Od začátku února tam diváci a divačky najdou výběr filmů souvisejících s historií činnosti organizace Člověk v tísni, která v roce 2022 slaví třicet let od svého vzniku.
Po skončení festivalu v kinech budou na www.jedensvetonline.cz od 3. do 17. dubna vybrané ročníkové filmy ke zhlédnutí. Festival se díky platformě dostává i k návštěvníkům a návštěvnicím, kteří nemají možnost přijít na projekci do jednoho z festivalových měst a kteří se tak mohou na vybrané snímky podívat z pohodlí svého domova – nebo kdekoliv jinde v České republice.

 

Další informace včetně letošního vizuálu najdete ke stažení na webu www.jedensvet.cz 

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.