O Skywalku na Klínovci budou již podruhé rozhodovat obyvatelé Jáchymova

Zastupitelé Jáchymova na Karlovarsku vyhlásili již druhé referendum ke stavbě stezky v oblacích Skywalk na Klínovci. Při prvním referendu loni na podzim většina obyvatel prodej městských pozemků, potřebných k výstavbě na nejvyšší hoře Krušných hor, odmítla. Ve druhém referendu budou lidé tentokrát rozhodovat o pronájmu pozemků pro Skywalk. Termín referenda zastupitelé stanovili na pátek 20. května.

 

Dnes již nevyužívané lesní pozemky na vrcholu Klínovce chce město nabídnout investorům k pronájmu za 2,23 milionu korun za rok. Cena by pak měla v následujících letech zohlednit i růst inflace. V minulém referendu se rozhodovalo o prodeji těchto pozemků za šest milionů korun. Pronájem pozemků na 50 let by podle starosty mohl přinést do obecní kasy při rostoucí inflaci až 250 milionů korun. „Jáchymov potřebuje i jiné prostředky než z rozpočtového určení daní a pronájmy pozemků jsou tou nejlepší možností. Dalším přínosem je vyšší zaměstnanost,“ doplnil uvedl starosta Bronislav Grulich (TOP 09).

 

Starosta Grulich horskou atrakci dlouhodobě podporuje. „Máme informaci, že investor chce stavět dál, investoval do toho nemalé peníze. Po dalším jednání jsme s investorem projednali možnost výstavby na pronajatém pozemku. Ale pořád bereme v potaz, že lidé v prvním referendu byli proti, tak si myslíme, že by se měli vyjádřit i nyní,“ řekl.

 

Podle opozičního zastupitele a iniciátora petice proti Skywalku Michala Baláže se ale vedení města tímto snaží obejít původní rozhodnutí obyvatel. „Vždy jsem podporoval to, aby si lidé o tom rozhodli sami. Jde nám o to, že ta stezka ovlivní životy lidí na dalších 50 let. Předchozí referendum bylo platné i závazné, lidé byli proti, a oni to chtějí tímto smáznout,“ řekl. Již předtím opozice upozorňovala, že v souvislosti s nárůstem turistiky se zvýší doprava, hluk i nepořádek, tedy i náklady pro město. Nesouhlasila ani s nabídnutou cenou, která byla podle opozice příliš nízká.

 

Vyhlásit plebiscit, chtělo vedení města co nejdříve. Původní dubnový termín ale zastupitelé posunuli kvůli očekávanému prodloužení nouzového stavu, který vláda vyhlásila kvůli příchodu uprchlíků z Ukrajiny. Hlasovat o pronájmu pozemků tedy obyvatelé budou moci až 20. května od 09:00 do 21:00. Opozice navrhovala, spojit referendum s komunálními volbami.

 

V Jáchymově žije přibližně 2500 lidí. Při minulém referendu přišla k volební urně z celkových 1842 oprávněných voličů asi tisícovka. Proti prodeji pozemků pro stavbu stezky v oblacích bylo 601 z nich. Referendum tak bylo platné a pro zastupitelstvo závazné.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.