Hotel Trocnov, který byl rok prázdný, je opět plný lidí

Bývalý hotel Trocnov poskytlo město Karlovy Vary pro ubytování uprchlíků z válkou postižené Ukrajiny. V současné době v něm našlo útočiště pětačtyřicet lidí, v naprosté většině matky s dětmi. V bývalém lázeňském sanatoriu, které bylo rok mimo provoz, mají bydlení i stravu. Řada z nich se už snaží najít práci a zajistit pro děti místo ve školách.

 

Městu se podařilo nevyužívaný, ale vybavený objekt připravit během 24 hodin. První uprchlíci do něj začali přijíždět ve čtvrtek ráno. Nyní je už bývalý hotel plný.

 

„Museli jsme sehnat povlečení a základní vybavení a základní zásobu potravin. Materiální vybavení, lůžkoviny, mýdlo a základní hygienu a třeba i pračku, nám poskytla nezisková organizace Nádech, jeden ze zprostředkovatelů humanitární pomoci. Základní a trvanlivé potraviny nám poskytuje potravinová banka, z toho se také třeba připravují snídaně. Obědy a večeře v tuto chvíli poskytuje Městské zařízení sociálních služeb, které jinak provozuje také vlastní jídelnu Zlatá kotva,“ popsal mluvčí magistrátu Jan Kopál.

 

Převážnou většinu osazenstva tvoří maminky s dětmi od jednoho roku do 18 let. Jana Kurziuková je čtyřicetiletá matka dvou dcer ve věku 13 a 19 let. Jejich útěk před válkou začal 24. února ráno. „Dcera, která studovala v Charkově, mi poslala SMS, že na město zaútočili. Chystala jsem se do práce v Kyjevě. Nejdřív jsem tomu nevěřila, dokud jsem si nezapnula televizi,“ řekla. Druhá dcera byla tou dobou u babičky. Všechny tři se pak začaly domlouvat, jak se potkat a kam odejít. Nakonec se potkaly na perónu nádraží ve Lvově. Odtud se pak vlakem dostaly na slovenské hranice.

 

Přes Slovensko pak máma se dvěma dcerami dorazila do Prahy. Tam jim řekli, že v Praze je už plno. Nastoupily tedy do autobusu a po desítkách hodin cesty nakonec vystoupily v Karlových Varech. „Potřebovali jsme se hlavně vyspat. Ale všichni na nás byli příjemní a ochotní, moc jim děkujeme,“ popisovala přístup dobrovolníků i hasičů nebo policistů během cesty Kurziuková.

Dodala, že s děvčaty se teď už dva dny učí česky. Máma Jana má nyní před sebou jasné cíle, zajistit pro dívky školu a najít si práci a případně normální bydlení. Když zjistila, že Karlovy Vary jsou turistickým městem, ráda by zkusila najít práci v tomto sektoru. Nebude to ale mít jednoduché. Karlovy Vary postihla za poslední dva roky vlna pandemie, která výrazně snížila počet zahraničních turistů a nyní začala krize uprchlická.

 

Uprchlíkům v Trocnově pomáhá město i s nutnými administrativními záležitostmi. „Máme pro ně připravené informace v ukrajinštině o školách, jak se dostat na úřad práce, jak funguje městská doprava v Karlových Varech a podobně. Třeba u škol jsme v minulém týdnu viděli značný nárůst, v pondělí 7. března bylo nově zapsaných ukrajinských dětí v našich školách 28 a deset bylo v jednání, v pátek jsme měli nově zapsaných už 145 žáků a deset v jednání. Jde samozřejmě nejen o děti z Trocnova, ale z celého města. Zatím úplně není jednoduché dostat ukrajinské dítě do mateřské školy, protože podle zákona tam smí jen děti očkované, ale i to se snažíme maminkám pomoci řešit, pokud chtějí,“ doplnil mluvčí Kopál.

 

„Mnohé maminky si už aktivně vyřizují registraci na Úřadu práce, předpokládáme, že časem by mohly mít vlastní prostředky a přesunout se z nouzového ubytování do nějakého standardnějšího, ale to je samozřejmě otázka volných bytů a kapacit,“ doplnil.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.