Zajímavosti o historii dolu Svornost zájemcům představí Martin Přibil

Zajímavá přednáška míří do Jáchymova. Karlovarský kraj a Muzeum Karlovy Vary zvou všechny zájemce na přednášku z cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“. Tématem bude „500 let historie dolu Svornost v Jáchymově“. V roli přednášejícího se představí vedoucí dolu Svornost Martin Přibil.  

 
Důl Svornost je nejznámějším dolem v Jáchymově. Dobývalo se zde stříbro, později kobalt, uran a další rudy. Název dolu se údajně odvolává na dohodu mezi těžaři, kteří se sjednotili do jednoho svorného těžařstva „Svornost“. Šachta dolu byla založena kolem roku 1530 jako kolmá a byla určena hlavně pro čerpání důlních vod pod úrovní gravitačního odvodnění dolů. Dnešní důl Svornost vznikl postupným sloučením osmi větších a několika menších dolů. V roce 1864 byl v hloubce 217 metrů pod mořem naražen vydatný termální pramen, který důl začal zatápět. Že se jedná o radonovou a léčivou vodu se zjistilo až v roce 1924, kdy se začala využívat pro potřeby jáchymovských lázní. Návštěvníci přednášky se dále také dozví, kdo objevil první radioaktivní pramen, informace o vytvoření vodovodu ve štole Daniel a mnoho dalších zajímavostí.

Přednáškový cyklus se koná v rámci propagace zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.  O dolu Svornost se více dozvíte v sobotu 12. března od 17 hodin v Královské mincovně v Jáchymově.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.