V Karlovarském kraji v únoru nepatrně ubylo nezaměstnaných

Podíl nezaměstnaných zůstal na 4,3 procenta. Bez práce bylo 8626 lidí, o 126 méně než v lednu. Přibývá také volných míst. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřadu práce ČR. Z celkového počtu evidovaných nezaměstnaných bylo v únoru 7942 lidí takzvaně dosažitelných, kteří mohou hned nastoupit do práce. 

 

„Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od aktuální pandemické situace a s tím spojených přijatých bezpečnostních opatření. Do vývoje se s největší pravděpodobností promítne i právě probíhající válečný konflikt na Ukrajině,“ shrnul generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

 

První zkušenosti se zařazením ukrajinských uprchlíků na pracovní trh mají například v Chebu. Podle místostarosty Chebu Jiřího Černého (VPM) si už některé ženy samy práci našly, další se tento týden obrací na úřad práce, aby jim pomohl vhodné místo najít. Hledají brigády i trvalá místa. Firmy v Karlovarském kraji mohou podle Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje lidem z Ukrajiny nabídnout až stovky pracovních míst. Volné pozice mají pro muže i ženy, vyplývá z průzkumu komory. Velká část zaměstnavatelů je připravená pomoct Ukrajincům i s integrací v České republice, nabízí jazykové kurzy či firemní půjčky. V současné době je v Karlovarském kraji okolo 2000 uprchlíků, většinu ale tvoří děti, z dospělých je pak naprostá většina žen.

 

V únoru zůstal podíl nezaměstnaných nejnižší v Chebu, a to na úrovni 3,3 procenta. V evidenci úřadu práce je 2067 lidí bez práce. Je to jen o jednoho člověka méně než před měsícem.
Na Sokolovsku i Karlovarsku nezaměstnaných ubylo. Na Karlovarsku v únoru klesnul podíl nezaměstnaných o 0,1 procentního bodu na 4,4 procenta. Bez zaměstnání je tam 3455 lidí. Na Sokolovsku klesla nezaměstnanost z lednových 5,2 procenta v únoru na 5,0 procenta. Práci na Sokolovsku hledá 3104 lidí.

 

Aktuálně zaměstnavatelé nabízejí v Karlovarském kraji 6377 volných míst. Největší nabídka je na Chebsku, kde firmy hledají 3500 pracovníků. Na Karlovarsku je k dispozici 1985 volných míst. Nejnižší nabídka je na Sokolovsku, kde je 892 volných míst. Firmy hledají pracovníky ve stavebnictví, citelný nedostatek zaměstnanců mají stravovací provozy, restaurace a hotely, firmy hledají řemeslníky a pracovníky ve strojírenství. Dlouhodobě je vysoká poptávka i po zdravotních sestrách a lékařích.

V počtu uchazečů na jedno volné místo je na tom nejhůře Sokolovsko, kde připadá 3,5 uchazeče na jedno místo. Na Karlovarsku je to 1,7 uchazeče na jedno místo, na Chebsku pak jen 0,6 uchazeče na jedno volné místo.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.