Nalomená špice věže na kostele v Sokolově byla úspěšně snesena na zem

Specializované firmy snesly na zem nalomenou špici věže kostela sv. Jakuba Většího v Sokolově. Věž poničil 19. února silný vítr, který nalomil kříž na jejím vrcholu. Hasiči jej při vichřici jen provizorně připevnili. 

„Je potřeba sundat ten kříž a zbytek trámu, který ten kříž nese. A ten otvor, který tam tím pádem vzniknul, je třeba zakrýt takovou čepičkou,“ řekl novinářům místní farář Petr Bauchner. Kdy bude kostel definitivně opraven, ale neví. “Teď ty výhledy nejsou asi o tom, že se budou opravovat kostely. Spíš se budou řešit daleko závažnější věci,” řekl Bauchner v narážce na situaci na Ukrajině.

Asi čtyřmetrová špička visela na věži zachycená. Pod kostel dopoledne přijely dva vysoké jeřáby. Jeden nesl klec s pracovníkem specializované firmy, druhý měl původně snést uvolněnou špici kostela. Jak se ale ukázalo, druhý jeřáb byl moc krátký. Proto nakonec ulomenou část věže i kabinu snesl větší z jeřábů. Celá akce trvala asi čtyři hodiny. Už první průzkum poškozené věže zjistil, že trám, který nesl špici věže, byl nahnilý a zřejmě pod silou větru nevydržel. Kříž tak visel ve výšce bezmála 50 metrů jen díky provizornímu zajištění.

Těžký litinový kříž ulomený během vichříce ze špičky věže kostela v Sokolově zůstal 19. února viset zachycený za drát na hromosvodu. Hasiči se bezprostředně poté z výškové techniky pokusili kříž zajistit, v padesátimetrové výšce ale kvůli stále silnému větru nebylo možné z výškové techniky bezpečně pracovat. Dva hasiči lezci tak vylezli až na špičku věže, kde ulomený kříž zajistili tak, aby nedošlo k jeho dalšímu posunu. Náročný zásah tehdy trval několik hodin. Snesení špice věže se plánovalo na pozdější dobu, až se uklidní vítr.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.