První spánkovou laboratoř v Karlovarském kraji otevřela pro širokou veřejnost nemocnice v Sokolově

První polygrafickou spánkovou laboratoř v Karlovarském kraji otevřela pro veřejnost Nemocnice Sokolov. Nové pracoviště se zabývá diagnostikou a léčbou poruch dýchání ve spánku, především syndromu spánkové apnoe. Dosud museli lidé za specializovanými službami tohoto druhu dojíždět do Plzně nebo Chomutova. 

“Je to určitě velký posun, který zlepší dostupnost diagnostiky pro pacienty v našem kraji, i komfort, protože odpadne dojíždění na vzdálená pracoviště,” říká Aleš Novák, vedoucí lékař  iktového centra neurologického oddělení nemocnice Sokolov. Podobné problémy se totiž týkají velkého počtu lidí a zdaleka nejde jen o známé hlasité chrápání. “Je to obecně podceňovaný problém. Řada lidí si neuvědomuje, že chrápání může být signálem poměrně závažných zdravotních problémů. A riziko následků není vůbec malé,” konstatuje lékař. Lidé by se proto měli soustředit i na další průvodní jevy možného onemocnění.

“Pokud se budíte unavení, s bolestmi hlavy, suchem v ústech, nebo máte přes den problém se soustředit a cítíte nadměrnou únavu, nebo máte pocit, že se nedokážete soustředit, tak to může souviset se syndromem spánkové apnoe. A to znamená, že vedle chrápání a zástav dechu je u vás i větší riziko kardiovaskulárních nemocí, mozkových příhod, obezity, či kratší délka života,” upozorňuje doktor Novák.

Příčiny takových obtíží ale není možné zjistit při běžném ambulantním vyšetření a je nutná specializovaná diagnostika. Ta ale dosud v Karlovarském kraji chyběla. “V tuto chvíli provádíme vyšetření vždy od pondělí do čtvrtku a pacient se může na úvodní vyšetření do ambulance objednat i bez doporučení odborného lékaře,” vysvětluje doktor Novák s tím, že na počátku očekávají v Sokolově větší nával, ale do budoucnosti by měla být kapacita čtyř až pěti pacientů týdně pro potřeby kraje dostačující.

Pobyt ve spánkové laboratoři přitom není pro pacienta nijak zatěžující. “Samotné vyšetření je prováděno během jedné noční hospitalizace pomocí moderního elektronického systému, který umí průběh spánku následně i vyhodnotit. Získaná data pak slouží lékařům k další diagnostice. Při ní zjistíme, zdali vaše problémy nevychází právě ze spánkové apnoe a poté pacienta kontaktujeme za účelem dohodnutí dalšího postupu,” dodává Aleš Novák.

 

Odborníci lidem doporučují  „DESATERO SPÁNKOVÉ HYGIENY“

1- Od pozdního odpoledne (4 – 6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
2- Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3 – 4 hodiny před ulehnutím.
3- Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3 – 4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
4- Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
5- Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
6- Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
7- Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
8- V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18 – 20 ºC).
9- Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ±15 minut.
10- Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

 

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.