Loktem prošel masopustní průvod, přilákal dvě stovky lidí

Asi dvě stovky lidí přilákal dnes do Lokte na Sokolovsku masopustní průvod, který prošel historickým centrem města. V průvodu, který putoval až k loketskému hradu, se objevily nejčastěji masky pohádkových postav nebo zvířat. Masopust se slavil v Lokti podruhé. I když si místní na masopust teprve zvykají, přišel velký počet lidí, řekl dnes ČTK starosta Petr Adamec (Piráti). 

 

„Za deset dvě jsem měl strach, že nikdo nepřijde, a když teď vidím, kolik přišlo lidí, tak jsem nadšený. Letos se masopust u nás koná podruhé. Přišlo tak o třicet procent lidí více než při prvním ročníku. Asi třetina lidí přišla i s maskami,“ řekl starosta. První ročník loketského masopustu byl v roce 2020. Další ročník znemožnila epidemie koronaviru.

 

Loketský masopust pořádá město společně s místními organizacemi, jako je škola, školka či knihovna. Průvodu se zúčastnili také učitelé a učitelky místní základní školy. „Jdeme za masopust. Máme takové plachty, kde vpředu jsou namalované koláče a jitrnice, prostě vše, co máme rádi, a vzadu máme nápis masopust,“ řekla ČTK učitelka Eva Herdová. Do průvodu s maskami se zapojili i místní skauti. Nechyběli také masky smrtky, krále, medvěda, ale ani pohádkových postav, například Křemílka a Vochomůrky nebo Červené Karkulky.

 

Masopust se každý rok neslaví ve stejný den, je svátkem pohyblivým stejně jako Velikonoce. Koná se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. V průvodu by neměl chybět medvěd jako symbol blahobytu a hojnosti, muž v nůši, kterého jako by nese figura báby, ani ženich a nevěsta jako symboly rodinného štěstí.

 

Loketský masopust je letošní první podobnou akcí v Karlovarském kraji. Tradiční masopustní průvod se v kraji koná například v Chebu, kde vystupují i herci Západočeského divadla.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.