Karlovarská floristka Nikola Al Haboubi Florianová připravuje rozjezd květinové farmy v kraji

Nikola Al Haboubi Florianová je zakladatelkou ekologického květinářství s názvem Něžná pivoňka v Karlovarském kraji. V uplynulých dvou letech získala řadu ocenění a tím se dostala do podvědomí lidí. Účastí v soutěži T-Mobile Rozjezdy 2020 si zajistila výhru krajského kola a získala skvělé ceny – finanční obnos, několik seminářů, podporu v oblasti PR, právní podporu a další. Navíc je držitelkou ocenění Moneta Živnostník roku Karlovarského kraje 2021 a Srdcař 2021. Jak to, ale vše začalo a jaké plány má milovnice květin, nám prozradila v našem rozhovoru.

Prozraďte nám, jak to vše kolem květin začalo? 

Zhruba osm let jsem pracovala pro neziskovou sféru. Po nějaké době jsem však cítila vyhoření a už mě ta práce nenaplňovala, tak jak by měla. Naštěstí se to křížilo s tím, že jsem otěhotněla, takže jsem nějakým způsobem poodstoupila od té práce a přišla jsem na to, že prostě to už nemůžu dělat v tom stavu. Hledala jsem, kde bych načerpala nějakou sílu a energii, proto jsem často chodila do přírody.  Já mám vystudovaný estetický gymnázium, takže nějakým způsobem vlastně inklinuji k tomu estetičnu. Takže jsem domů tahala různý květiny a tak jsem zkrášlovala tím ten domov. Vlastně se to takhle potkalo a skloubilo se to s tím, že babičky mám velké zahradnice a maminku také. Začala jsem kytky nosit z těch jejich zahrad domů no a nějakým způsobem se mi to začalo líbit.

Vaše další cesta tedy vedla do květinového průmyslu?  

Začala jsem zajímat i z téhle stránky o ten květinový průmysl, jak to vlastně funguje, a tak vše kolem toho. Na co jsem přišla, pro mě bylo dost šokující a hrozný. Zjistila jsem, jaký mají smutný příběh, tyto dovážené květiny a co vlastně sebou jakoby nesou. Tím myslím tu ekologickou zátěž, květiny jsou plné stovky pesticidů, herbicidů a chemie, cestují tisíce kilometrů atd. Rozhodně to není voňavý byznys. A to jen proto, aby zákazníka na pár dní potěšily. Spousta lidí z nás to neví, že si nevědomky domů nosíme krásné květiny, ale plné chemikálií, které se u nás doma postupně vypařuje do éteru. Řekla jsem si, že pokud by to mělo být moje podnikání, tak rozhodně touhle cestou bych jít nechtěla.

Proč se tedy do České republiky dováží květiny z takové dálky, neumíme je vypěstovat tady u nás? 

Tohle bych chtěla změnit, a hlavně já stále vycházím z toho, že to není nic nereálného, že to, co je faktem je, že před druhou světovou válkou ty květinové farmy v Čechách byly. Ta tradice v pěstování květin tady byla vždycky, není to odvětví, které by tady někdo musel prokopávat, jak tady ty květiny vypěstovat. My tu tradici tady máme, jenom se na to prostě zapomnělo. Exotické květiny, které jsou hodně náročné na teplo, tak ty se třeba nedají vypěstovat, ale opravdu to, co se dá vypěstovat tady u nás je tak široká paleta druhů, že je to opravdu neskutečné. Většina zákazníků je překvapena, že například eukalyptus, který je teď velmi moderní a oblíbený, tak ten já sama pěstuji. Opravdu se tady dá vypěstovat spousta druhů květin.

Váš záměr, jestli to tedy chápu správně, je, aby zákazníci podpořili místní pěstitele květin, kteří nepoužívají chemikálie, ale květiny pěstují na přírodní bázi?

Mojí vizí je vlastně vyměnit ty kytky z dovozu v květinářstvích, za ty naše květiny. Přijde mi, že to je zodpovědnost tady nás všech, ať se to týká květin, potravin nebo vlastně čehokoliv co spotřebováváme. Abychom se zajímali odkud ta daná věc pochází, kdo jí přivezl, jestli například zelenina někdy viděla slunce a tak podobně. Pokud si tedy koupím nějakou květinu za nízkou cenu, tak vlastně souhlasím s tím, v jakých podmínkách byla vypěstovaná a co všechno sebou nese. Pokud půjdu a koupím si květinu od lokálního prodejce nebo zahradníka, tak přebírám zodpovědnost, co je přínosem pro společnost.

Kde tedy Vaše květiny pěstujete?  

Já mám zahradu, kde si ty květiny pěstuji. Moje květiny, jak já říkám jsou s příběhem, protože vlastně ten příběh tvořím já. Začíná většinou někdy už v zimě, kdy spoustu těch květin předpěstovávám v sadbovači.  Z toho malého semínka vyroste větší rostlinka, která pak jde, na zahradě, do půdy. Je pak x druhů kytek, které jdou rovnou do půdy. Na zahradě je vždycky spousta práce, ty květiny potřebují plít, aby mohly dobře růst, musí se z nich odstraňovat škůdci a tak podobně. Tohle je tedy proces té květiny. Jakmile květiny vyrostou, to už je ten finální produkt a květina má květ a já na základě právě té ekologie udržitelnosti se opravdu čistě řídím tím, že pokud mám objednávku, podle toho ty květiny sklidím. To je i další důvod proč zatím nemám žádný květinový ateliér, protože bych tam musela mít naskladněno x květin, když by se potom neprodaly, tak já bych je musela zbytečně vyhodit. To prostě není v souladu s nějakou mojí firemní filozofií. Takže to funguje tak, že já na základě objednávky sklízím ty květiny, z kterých se následně váže ta samotná kytice.

Jaké jsou tedy Vaše plány do budoucna? 
Tady v Karlovarském kraji zatím žádná květinová farma není a to je právě ten můj plán. Pomalu, ale jistě se začíná naplňovat taková ta snová vize, že se mi podaří v Karlovarském kraji tu květinovou farmu vybudovat. Příznivci se mohou už nyní těšit, produkce kytek bude ve větším objemu a zároveň plánujeme i samosběr. To znamená, zájemci si budou moci na farmu přijet, vzít si kyblíček a květiny si natrhat dle svého přání.

Jaká je Vaše nejoblíbenější květina? 

Pro mě to jsou jednoznačně Jiřiny.

Nikolu Al Haboubi Florianovou nebo také Nežnou pivoňku mohou lidé najít na internetových stránkách https://www.neznapivonka.cz/ , kde jsou k prohlédnutí fotografie kytic s příběhem nebo též na Facebooku/neznapivonka nebo na Instagramu/neznapivonka. Touto cestou je možné se s květinářkou domluvit na další spolupráci.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.