Díky sbírce dostane loketský kostel sv. Václava po dlouhých osmdesáti letech nový zvon

Do kostela svatého Václava v Lokti na Sokolovsku by se díky úsilí loketského spolku mohly opět navrátit zvony. Díky veřejné sbírce se nyní připravuje odlití prvního zvonu, který ponese jméno patronky českých zemí svaté Anežky. Původní zvony zničili za druhé světové války Němci, půjde tedy o první nový zvon po 80 letech, řekl za spolek Loketské zvony Miloš Bělohlávek. 

„V roce 1942 byl zvonový fond prakticky zdecimován a z původních čtyř zvonů zůstal v kostele pouze ten nejmenší. Cílem spolku je zvony do kostela vrátit a navrátit tak Lokti jeho historický zvuk, hlas kostela svatého Václava,“ řekl Bělohlávek.

Loketský spolek pořádá sbírku na nové zvony od roku 2018. Díky vybraným penězům se v roce 2019 zrenovoval původní nejmenší zvon svatého Floriána za 130.000 korun, který ve zvonici zůstal. Prošel kompletní opravou a je opatřen elektropohonem. Letos se spolku podařilo vybrat dalších 350.000 korun, v plánu je tedy odlití prvního zvonu.

„Bylo rozhodnuto, že jako první bude odlitý zvon prostřední, na který máme momentálně vybrané finanční prostředky. Půjde o zvon váze 320 kilogramů a dostane jméno svatá Anežka, která je i s Loktem historicky spojená,“ uvedl Bělohlávek. Na zvonu se objeví kromě reliéfu svaté Anežky jména všech lidí i spolků, kteří na jeho obnovu přispěli. Prozatím bude pořízen jen zvon, bez technického vybavení a elektropohonu.

O vytvoření zvonů se postará zvonařská dílna Leticie Vránové-Dytrychové z Brodku u Přerova. Zvonařka navrhla tři nové zvony, největší bude vážit 500 kilogramů a nejmenší 220. Zvony svou celkovou hmotností odpovídají původním, které v kostele visely do roku 1942. Laděné budou do tónů A1, C2 a D2.

Odlití prvního středního zvonu se připravuje na březen. O měsíc později, pravděpodobně na Velikonoce, by měl být slavnostně představen veřejnosti. Zatím nebude zavěšen, v plánu je zavěsit všechny nové zvony najednou, až budou hotové.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.