Aš chystá velkolepé oslavy, letos si připomene sto padesát let od povýšení na město

Aš na Chebsku si chce letos připomenout ve velkém 150 let od povýšení na město. K výročí připravila radnice ve spolupráci s jednotlivci i spolky desítky kulturních a sportovních akcí v průběhu celého roku. Pořadatelé mají navíc šanci získat finanční příspěvek od města. Na významnou událost vyčlenila radnice osm milionů korun, informoval dnes novináře ašský starosta Dalibor Blažek (Místní). 

„Proto, aby se tady pořád něco dělo, tak jsme vytvořili dotační titul, do kterého jsme dali dva miliony korun, a o ty peníze si mohou požádat všichni možní organizátoři,“ řekl starosta. O pořádání kulturních, sportovních či společenských akcí je už nyní velký zájem. „Peníze byly celkem brzy vyčerpány, v tuto chvíli máme schváleno 17 akcí. Rada města proto doporučila navýšit grantový systém o milion korun, zájemci mohou žádat až do září,“ doplnil.

Aš bude letos při oslavách hostit také své první sochařské sympozium. Vzniknout při něm má až osm uměleckých děl z pískovce nebo kovu, která pak budou vystavena po městě. Sochy totiž ve městě chybějí. Jako téma pořadatelé určili Kořeny, které mají symbolizovat znovuoživení v minulosti zpřetrhaných vazeb mezi Čechy a Němci. Mezinárodní sochařské sympozium podpoří evropská dotace v programu Erasmus.

Kromě koncertů a výstav čeká město také slavnostní představení projektu Parku historie. Z neupravené lokality, kde kdysi býval hřbitov, udělala radnice pietní, vzdělávací i odpočinkové místo za přibližně 60 milionů korun. V plánu je ještě doplnit park o virtuální naučnou stezku a dětské hřiště.

K propagaci letošního jubilea vytvořilo město web, kde si zájemci mohou prohlédnout program akcí i nové propagační video, které popisuje historii Ašska. K zakoupení budou v infocentru také propagační předměty s logem Aše.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.